Z outsidera celebritou: Unikátní hnědá panda velká se má k světu

18.10.2016 - Zuzana Rychlá

Každý ví, že pandy velké jsou černobílé. Pro sedmiletou pandu jménem Qizai to ale neplatí. Je pravděpodobně jedinou žijící pandou na světě, která je hnědobílá

Jako dvouměsíční, hladové a vyčerpané mládě ji našli pracovníci čínského parku Čching-ling (Qingling). Podle chovatelů ji opustila matka, což není ve světě pand příliš obvyklé. Dost možná za to mohlo zbarvení malé Qizai, které je výsledkem genetické mutace. Od roku 1985 zoologové zaznamenali pouze 5 pand s tímto zbarvením. Celkově přitom mimo zoologické zahrady žije 2 060 kusů pand.

Dnes je hnědá Qizai hotovou celebritou a má se čile k světu. Stokilový medvídek za den spořádá okolo 20 kilogramů bambusu. Chovatelé pro ni nyní hledají partnera. Dost možná tak Qizai již brzy nebude jedinou hnědou pandou velkou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    World Wildlife

  • Zdroj fotografií: Shutterstock


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907