Z outsidera celebritou: Unikátní hnědá panda velká se má k světu

18.10.2016 - Zuzana Rychlá

Každý ví, že pandy velké jsou černobílé. Pro sedmiletou pandu jménem Qizai to ale neplatí. Je pravděpodobně jedinou žijící pandou na světě, která je hnědobílá

Jako dvouměsíční, hladové a vyčerpané mládě ji našli pracovníci čínského parku Čching-ling (Qingling). Podle chovatelů ji opustila matka, což není ve světě pand příliš obvyklé. Dost možná za to mohlo zbarvení malé Qizai, které je výsledkem genetické mutace. Od roku 1985 zoologové zaznamenali pouze 5 pand s tímto zbarvením. Celkově přitom mimo zoologické zahrady žije 2 060 kusů pand.

Dnes je hnědá Qizai hotovou celebritou a má se čile k světu. Stokilový medvídek za den spořádá okolo 20 kilogramů bambusu. Chovatelé pro ni nyní hledají partnera. Dost možná tak Qizai již brzy nebude jedinou hnědou pandou velkou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907