Za císaře a vlast: Jak vypadaly odvody do armády v habsburské monarchii

26.08.2016 - Ferdinand Vrábel

Hlavní část rakousko-uherské armády tvořily pěší, dělostřelecké a jízdní útvary, které byly doplňovány podle územního principu


Reklama

Celá monarchie byla rozdělena na šestnáct územních celků, z nichž pocházelo mužstvo šestnácti sborů pozemního vojska. Území každého sborového velitelství bylo rozděleno na okresní doplňovací velitelství.

Formování útvarů

Každé dodávalo armádě mužstvo pro jeden pěší pluk. Dva nebo tři pluky se spojovaly do pěší divize, k divizím a sborům se přidělovaly dělostřelecké a jezdecké jednotky. Na územním základě se doplňovaly také jednotky zeměbrany, která podléhala jednotlivým velitelstvím sborů. Území Čech se dělilo do dvou sborů (IX. litoměřického a VIII. pražského), Slezsko a severní Morava náležely k I. sboru krakovskému, jižní Morava k II. sboru vídeňskému.

Celé Čechy, Morava a Slezsko byly rozděleny do dvaceti čtyř okresních doplňovacích velitelství. Na frontu z českých zemí odjížděly čtyři pěší divize (pražská, josefovská, plzeňská a terezínská) a sedm dalších českých pluků tvořilo značnou část dalších tří pěších divizí (brněnské, olomoucké a krakovské). Z českých zemí se utvářely ještě dvě zeměbranecké pěší divize (pražská a terezínská) a pět dalších zeměbraneckých pěších pluků bylo zařazeno k dalším dvěma zeměbraneckým pěším divizím (brněnské a krakovské). Z Čech a Moravy pocházelo též osm pluků polních kanónů, dva pluky polních houfnic, devět dragounských pluků, jeden pluk hulánů a devět pluků polních myslivců, domobranecké jednotky, vozatajstvo a řada dalších zvláštních jednotek.

 
  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907