Za hranice Sluneční soustavy: Periodická tabulka známých exoplanet

20.11.2017 - Martin Reichman

Z 3 700 potvrzených exoplanet se v obyvatelné zóně nachází 230 objektů. Potenciálně obyvatelných světů je 53 a terestrických planet podobných Zemi je jen 21 z nich.
Z 3 700 potvrzených exoplanet se v obyvatelné zóně nachází 230 objektů. Potenciálně obyvatelných světů je 53 a terestrických planet podobných Zemi je jen 21 z nich.

Reklama

Aktuálně známe zhruba 3 700 exoplanet. Dalších přes 4 300 známých objektů navíc čeká na exoplanetární kandidátní listině. Jak tyto vzdálené světy vypadají? Může na nich existovat život? Jsou obyvatelné? Odpověď na tuto otázku nabízí „periodická“ tabulka exoplanet. Tabulka v přehledné formě zobrazuje objekty rozdělené do 18 kategorií – podle jejich hmotnosti a vzdálenosti od mateřské hvězdy.

Mimochodem, tou úplně první exoplanetou, která byla objevena, je HD 114762 b, vzdálená 132 světelných let od Země. Jde o plynného obra za souhvězdí Vlasů Bereniky, nejméně 10,98× hmotnějšího, než je náš Jupiter. Exoplanetu objevil v roce 1989 Američan David Latham. Naopak nemladším přírůstkem na seznamu potvrzených exoplanet je Neptunu podobná planeta nesoucí označení K2-105 b, vzdálený asi 717 světelných let od Země.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Puerto Rico, hpcf.upr.edu | Planetary Habitability Laboratory, phl.upr.edu

  • Zdroj fotografií: Planetary Habitability Laboratory, UPR AreciboDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907