Reklama


Za hranice Sluneční soustavy: Periodická tabulka známých exoplanet

20.11.2017 - Martin Reichman

Z 3 700 potvrzených exoplanet se v obyvatelné zóně nachází 230 objektů. Potenciálně obyvatelných světů je 53 a terestrických planet podobných Zemi je jen 21 z nich.
Z 3 700 potvrzených exoplanet se v obyvatelné zóně nachází 230 objektů. Potenciálně obyvatelných světů je 53 a terestrických planet podobných Zemi je jen 21 z nich.

Reklama

Aktuálně známe zhruba 3 700 exoplanet. Dalších přes 4 300 známých objektů navíc čeká na exoplanetární kandidátní listině. Jak tyto vzdálené světy vypadají? Může na nich existovat život? Jsou obyvatelné? Odpověď na tuto otázku nabízí „periodická“ tabulka exoplanet. Tabulka v přehledné formě zobrazuje objekty rozdělené do 18 kategorií – podle jejich hmotnosti a vzdálenosti od mateřské hvězdy.

Mimochodem, tou úplně první exoplanetou, která byla objevena, je HD 114762 b, vzdálená 132 světelných let od Země. Jde o plynného obra za souhvězdí Vlasů Bereniky, nejméně 10,98× hmotnějšího, než je náš Jupiter. Exoplanetu objevil v roce 1989 Američan David Latham. Naopak nemladším přírůstkem na seznamu potvrzených exoplanet je Neptunu podobná planeta nesoucí označení K2-105 b, vzdálený asi 717 světelných let od Země.

  • Zdroj textu:

    University of Puerto Rico, hpcf.upr.edu | Planetary Habitability Laboratory, phl.upr.edu

  • Zdroj fotografií: Planetary Habitability Laboratory, UPR Arecibo

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907