Za peníze v poušti déšť: Šejkové z Emirátů si chtějí postavit umělou horu

04.05.2016 - Martin Reichman

Spojené arabské emiráty jsou zemí neomezených možností. V pouštní zemi nechybí lyžařské sjezdovky, monstrózní mrakodrapy a obří nákupní centra. Nyní si chtějí šejkové postavit i obří umělou horu


Reklama

Jednou z mála věcí, která šejkům z Arabských emirátů rozhodně nechybí, jsou peníze. Díky výnosům z ropy a zemního plynu jsou Spojené arabské emiráty jednou z nejbohatších zemí světa s téměř dvojnásobným HDP než má Česká republika. Ani peníze ale nedokáží změnit vyprahlou poušť v úrodný zelený kraj. Tedy možná nedokáží…

Za peníze v poušti déšť

Vědci z prestižního amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) nyní řeší originální zadání – šejkové chtějí v zemi vystavět obří umělou horu. Ta by měla zadržovat dešťová mračna a přinést tak do vyprahlé pustiny potřebnou vláhu.

TIP: Prodávat sníh v Dubaji se skutečně vyplatí

NCAR má odpovědět, zda je takové řešení vůbec reálné, jak vysoká my umělá hora musela být a kolik by celý projet stál. Podle vědkyně Anny Bruintjes z NCAR bude studie opravdovým oříškem – ani sebemohutnější hora totiž nezaručí, že dojde v dané oblasti ke zvýšení srážek. První výstupy studie předá šejkům NCAR již letos v létě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Abu Dhabi – Information Portal | abudhabi2.com

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907