Za peníze v poušti déšť: Šejkové z Emirátů si chtějí postavit umělou horu

04.05.2016 - Martin Reichman

Spojené arabské emiráty jsou zemí neomezených možností. V pouštní zemi nechybí lyžařské sjezdovky, monstrózní mrakodrapy a obří nákupní centra. Nyní si chtějí šejkové postavit i obří umělou horu


Reklama

Jednou z mála věcí, která šejkům z Arabských emirátů rozhodně nechybí, jsou peníze. Díky výnosům z ropy a zemního plynu jsou Spojené arabské emiráty jednou z nejbohatších zemí světa s téměř dvojnásobným HDP než má Česká republika. Ani peníze ale nedokáží změnit vyprahlou poušť v úrodný zelený kraj. Tedy možná nedokáží…

Za peníze v poušti déšť

Vědci z prestižního amerického Národního centra pro výzkum atmosféry (NCAR) nyní řeší originální zadání – šejkové chtějí v zemi vystavět obří umělou horu. Ta by měla zadržovat dešťová mračna a přinést tak do vyprahlé pustiny potřebnou vláhu.

TIP: Prodávat sníh v Dubaji se skutečně vyplatí

NCAR má odpovědět, zda je takové řešení vůbec reálné, jak vysoká my umělá hora musela být a kolik by celý projet stál. Podle vědkyně Anny Bruintjes z NCAR bude studie opravdovým oříškem – ani sebemohutnější hora totiž nezaručí, že dojde v dané oblasti ke zvýšení srážek. První výstupy studie předá šejkům NCAR již letos v létě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Abu Dhabi – Information Portal | abudhabi2.com

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907