Za pozdrav dva dolary: Zdvořilí zákazníci v americké kavárně ušetří

02.06.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

Kavárna CUPS Coffee & Tea v americkém státě Virginie se rozhodla, že se pokusí přimět cenovou politikou zákazníky, aby se nechovali hrubě k personálu. Cena kávy nebo čaje tak závisí na tom, jak se bude zákazník chovat k obsluze


Reklama

Na tabuli u pokladny kavárny CUPS Coffee & Tea najdou zákazníci zvláštní ceník. Při objednání malé kávy zaplatí zákazník pět dolarů, pokud k tomu přidá slovo prosím, zaplatí tři dolary. A pokud ještě navíc pozdraví, bude ho káva stát 1,75 dolaru. Stručně řečeno: čím je člověk zdvořilejší, tím levnější je jeho nápoj. Hlavní myšlenkou je, aby si lidé uvědomili, že je důležité respektovat druhé a být laskavý a milý nic nestojí. Spíše to může někomu udělat den ještě krásnější.

Ceník se objevil na sociálních sítích, kde rozpoutal bouřlivou debatu. Ne vždy šlo ale o reakce pozitivní. Kromě těch, kteří považují tento přístup za velmi užitečný se našli i tací, podle kterých je neslušný a nezákonný. „Nebudu říkat prosím někomu, kdo je pode mnou,“ uvedl například jeden z uživatelů. Pohotově však na to odpověděl další uživatel, který napsal: „Soudě podle tohoto komentáře, pod tebou už opravdu nikdo není.“

TIP: Sleva podle velikosti ňader: Čínská restaurace pod palbou kritiky

Příběh „výchovného ceníku“ zajímavým způsobem ilustruje (nejméně) dvě věci – obyčejná lidská slušnost a zdvořilé chování rozhodně není samozřejmá. Ukazuje se ale také, že i přes obrovské vzdálenosti, často řešíme navlas stejné problémy, jako lidé na druhé straně zeměkoule. Také v českých kavárnách, restauracích a hospodách se totiž můžeme setkat s podobnými, více či méně vážně pojatými, „výchovnými ceníky“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907