Za predispozici k infarktu zřejmě může dávná mutace lidského genu

26.07.2019 - Stanislav Mihulka

Jedna dávná mutace zřejmě výrazně zhoršila náchylnost lidského těla k infarktu

<p>Infarkt je běžnou chorobou dnešní doby</p>

Infarkt je běžnou chorobou dnešní doby


Reklama

Jako lidé jsme mezi savci v řadě ohledů výjimeční. Paradoxně jde v některých ohledech o věci, bez kterých bychom se rádi obešli. Týká se to například infarktu, který v řadě případů nemá žádnou zjevnou příčinu, jako je například obezita, vysoký tlak, kouření nebo vysoký cholesterol.

Evoluční nevýhoda

Podle nového výzkumu amerických vědců je významnou příčinou infarktů jedna dávná mutace, která postihla naše předky a vypnula jim důležitý gen. Podle některých teorií šlo o mutaci, která chránila naše předky před malárií, ale mohla to být jen nešťastná náhoda.

K této mutaci došlo v lidské linii přibližně před 2 až 3 miliony let a zasáhla gen jménem CMAH, jehož produkt je zodpovědný za výrobu jedné sialové kyseliny, označované jako Neu5Gc. Tuto cukernou aminokyselinu mají v těle prakticky všichni savci s výjimkou našeho druhu. Různé sialové kyseliny jsou jinak v těle běžné a podílejí se na mnoha různých procesech, včetně imunity.

TIP: Zákaz trans tuků se osvědčil: Lidé mají méně infarktů a mrtvic

Když vědci vypnuli zmíněný den u pokusných myší a napodobili tím situaci u člověka, tak myši dvakrát častěji trpěly aterosklerózou, čili kornatěním tepen, která často předchází infarktu. Mechanismus těchto změn zatím není úplně jasný. Zřejmě ale vypnutí genu CMAH a ztráta sialové kyseliny Neu5Gc v těle vede k častějším zánětům, které pak následně zvyšují riziko infarktu. Situace se ještě zhoršuje při konzumaci červeného masa. Takové maso totiž obsahuje velké množství dotyčné sialové kyseliny Neu5Gc, což záněty ještě zesiluje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907