Za severním polárním kruhem žili obrovští nelétaví ptáci gastornisové

14.02.2016 - Stanislav Mihulka

Nebylo to samozřejmě včera, ale před 53 miliony let. Tehdy byly v dnešní arktické Kanadě subtropy


Reklama

Paleontologové potvrdili, že vzácné fosilní nálezy z kanadské Arktidy dokazují přítomnost obrovských nelétavých gastornisů.Tito ptáći dosahovali až 2 metrové výšky.

Není to zase tak šokující. Gastornisové žili na kanadském ostrově Ellesmere za polárním kruhem ve starších třetihorách, před 53 miliony let. Tehdy tam ale nebyla zmrzlá pustina, nýbrž prostředí a podnebí podobné bažinám na Floridě.

Dneska by se tam ale gastornisům nelíbilo. Ostrov Ellesmere je jedním z nejchladnějších, a také nejsušších míst na Zemi, kde teploty v zimě padají na mínus 40 stupňů Celsia.

Pokud jde o gastornise, odborníci si dlouho mysleli, že to byli obávaní masožravci. Dneska je považujeme za zdatné býložravce, kteří svými úctyhodnými zobany drtili tak maximálně listí nebo plody.

  • Zdroj textu:

    University of Colorado – Boulder, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Marlin Peterson, UC Boulder

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907