Za severním polárním kruhem žili obrovští nelétaví ptáci gastornisové

14.02.2016 - Stanislav Mihulka

Nebylo to samozřejmě včera, ale před 53 miliony let. Tehdy byly v dnešní arktické Kanadě subtropy


Reklama

Paleontologové potvrdili, že vzácné fosilní nálezy z kanadské Arktidy dokazují přítomnost obrovských nelétavých gastornisů.Tito ptáći dosahovali až 2 metrové výšky.

Není to zase tak šokující. Gastornisové žili na kanadském ostrově Ellesmere za polárním kruhem ve starších třetihorách, před 53 miliony let. Tehdy tam ale nebyla zmrzlá pustina, nýbrž prostředí a podnebí podobné bažinám na Floridě.

Dneska by se tam ale gastornisům nelíbilo. Ostrov Ellesmere je jedním z nejchladnějších, a také nejsušších míst na Zemi, kde teploty v zimě padají na mínus 40 stupňů Celsia.

Pokud jde o gastornise, odborníci si dlouho mysleli, že to byli obávaní masožravci. Dneska je považujeme za zdatné býložravce, kteří svými úctyhodnými zobany drtili tak maximálně listí nebo plody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Colorado – Boulder, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: Marlin Peterson, UC BoulderDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907