Nebylo to samozřejmě včera, ale před 53 miliony let. Tehdy byly v dnešní arktické Kanadě subtropy
Paleontologové potvrdili, že vzácné fosilní nálezy z kanadské Arktidy dokazují přítomnost obrovských nelétavých gastornisů.Tito ptáći dosahovali až 2 metrové výšky.
Není to zase tak šokující. Gastornisové žili na kanadském ostrově Ellesmere za polárním kruhem ve starších třetihorách, před 53 miliony let. Tehdy tam ale nebyla zmrzlá pustina, nýbrž prostředí a podnebí podobné bažinám na Floridě.
Dneska by se tam ale gastornisům nelíbilo. Ostrov Ellesmere je jedním z nejchladnějších, a také nejsušších míst na Zemi, kde teploty v zimě padají na mínus 40 stupňů Celsia.
Pokud jde o gastornise, odborníci si dlouho mysleli, že to byli obávaní masožravci. Dneska je považujeme za zdatné býložravce, kteří svými úctyhodnými zobany drtili tak maximálně listí nebo plody.
University of Colorado – Boulder, Scientific Reports
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)