Zábava, která potrápí mozek: Nejtěžší hlavolamy a skládačky

22.03.2022 - Vilém Koubek

Hádanka, kterou jeden člověk vyřeší mrknutím oka, může jiného zaměstnat na celé hodiny. Následující pětice hlavolamů však představuje výzvu i pro nejzkušenější milovníky logických hříček

<h3>Rubikův očistec</h3><p><strong>Petaminx | typ:</strong> alternativa Rubikovy kostky</p><p>Extrémní variace na Rubikovu kostku je údajně vhodná pro děti od osmi let, přesto si lze jen těžko představit ratolest, která by ji zvládla složit. <strong>Petaminx tvoří 975 součástek rozdělených do 12 ploch a jeho autorovi Jasonu Smithovi údajně trvalo 75 hodin, než jej vůbec dokázal postavit. Mnozí hovoří o nejobtížnějším hlavolamu, jaký se dá v obchodě koupit</strong>. A dokonce i nadšencům, kteří se na skládání Rubikových kostek zaměřují, zabere jeho vyřešení několik hodin. </p>

Rubikův očistec

Petaminx | typ: alternativa Rubikovy kostky

Extrémní variace na Rubikovu kostku je údajně vhodná pro děti od osmi let, přesto si lze jen těžko představit ratolest, která by ji zvládla složit. Petaminx tvoří 975 součástek rozdělených do 12 ploch a jeho autorovi Jasonu Smithovi údajně trvalo 75 hodin, než jej vůbec dokázal postavit. Mnozí hovoří o nejobtížnějším hlavolamu, jaký se dá v obchodě koupit. A dokonce i nadšencům, kteří se na skládání Rubikových kostek zaměřují, zabere jeho vyřešení několik hodin. 

<h3>Krok za krokem</h3><p><strong>Himitsu-Bako | typ:</strong> japonská skříňka</p><p>První japonské skříňky známé jako <strong>Himitsu-Bako</strong> se začaly objevovat před více než 150 lety v regionu Hakone, kde mimo jiné roste pestrá paleta stromů s různými odstíny dřeva. Právě jejich skládání do geometrických obrazců se stalo základem pro unikátní vzhled zmíněných hlavolamů. <strong>Otvírání skříněk a všech jejich tajných skrýší vyžaduje rostoucí počet pohybů, které je třeba s dřevěnými ploškami vykonat. Na nejsnazší z nich přitom stačí pouhé dva posuny, zatímco k tajemství těch nejnáročnějších vede až 72 tahů</strong>.</p>

Krok za krokem

Himitsu-Bako | typ: japonská skříňka

První japonské skříňky známé jako Himitsu-Bako se začaly objevovat před více než 150 lety v regionu Hakone, kde mimo jiné roste pestrá paleta stromů s různými odstíny dřeva. Právě jejich skládání do geometrických obrazců se stalo základem pro unikátní vzhled zmíněných hlavolamů. Otvírání skříněk a všech jejich tajných skrýší vyžaduje rostoucí počet pohybů, které je třeba s dřevěnými ploškami vykonat. Na nejsnazší z nich přitom stačí pouhé dva posuny, zatímco k tajemství těch nejnáročnějších vede až 72 tahů.

<h3>Šifra mistra truhláře</h3><p><strong>Impossible Box | typ:</strong> šifrovací skříňka</p><p>Na rozdíl od japonských krabiček neslouží <strong>Impossible Box</strong> neboli „nevyřešitelná skříňka“ k uchovávání tajemství majitele – naopak má prověřit jeho vynalézavost při objevování skrytých přihrádek a luštění šifer. <strong>Některé části jsou ryze mechanické, při řešení jiných se zapojuje elektronika skrytá v útrobách a poháněná tužkovými bateriemi.</strong> Jedinému člověku může rozlousknutí hlavolamu trvat až devět hodin, zatímco skupina jej prý zdolá za „pouhou“ polovinu času.</p>

Šifra mistra truhláře

Impossible Box | typ: šifrovací skříňka

Na rozdíl od japonských krabiček neslouží Impossible Box neboli „nevyřešitelná skříňka“ k uchovávání tajemství majitele – naopak má prověřit jeho vynalézavost při objevování skrytých přihrádek a luštění šifer. Některé části jsou ryze mechanické, při řešení jiných se zapojuje elektronika skrytá v útrobách a poháněná tužkovými bateriemi. Jedinému člověku může rozlousknutí hlavolamu trvat až devět hodin, zatímco skupina jej prý zdolá za „pouhou“ polovinu času.

<h3>Pod zámkem</h3><p><strong>The Crown Iron Puzzle Lock | typ:</strong> zámek</p><p>Zatímco u běžných hlavolamů se nedoporučuje používat přílišnou sílu, aby se nepoškodily, v případě <strong>The Crown Iron Puzzle Lock</strong> se nasazení svalů přímo vyžaduje. <strong>Ručně vyrobený zámek je totiž kovový a některé jeho části k sobě doléhají natolik těsně, že se s nimi bez většího úsilí pohnout nedá. Jedná se o hlavolam nejvyšší, desáté kategorie obtížnosti</strong> a před svými vyzyvateli se otevírá postupně. I těm nejprotřelejším však může jeho odemknutí zabrat celý den.</p>

Pod zámkem

The Crown Iron Puzzle Lock | typ: zámek

Zatímco u běžných hlavolamů se nedoporučuje používat přílišnou sílu, aby se nepoškodily, v případě The Crown Iron Puzzle Lock se nasazení svalů přímo vyžaduje. Ručně vyrobený zámek je totiž kovový a některé jeho části k sobě doléhají natolik těsně, že se s nimi bez většího úsilí pohnout nedá. Jedná se o hlavolam nejvyšší, desáté kategorie obtížnosti a před svými vyzyvateli se otevírá postupně. I těm nejprotřelejším však může jeho odemknutí zabrat celý den.

<h3>Bílé peklo </h3><p><strong>Pure White Hell | typ:</strong> puzzle</p><p>Obtížnost puzzle se obvykle odvíjí od počtu dílků, jejich netradičního tvaru a často také od výsledného obrázku. V případě Pure White Hell neboli „čirého bílého pekla“ však skládání komplikuje fakt, že jsou dílky miniaturní: Ačkoliv jich krabice obsahuje tisíc, <strong>v celku tvoří obdélník o rozměrech pouhých 38 krát 26 centimetrů – a navíc jim chybí potisk</strong>. Sebevětší nadšenec se tak příliš nemá čeho chytit, a jakmile spojí okraje, promění se skládačka v krajní test trpělivosti.</p>

Bílé peklo 

Pure White Hell | typ: puzzle

Obtížnost puzzle se obvykle odvíjí od počtu dílků, jejich netradičního tvaru a často také od výsledného obrázku. V případě Pure White Hell neboli „čirého bílého pekla“ však skládání komplikuje fakt, že jsou dílky miniaturní: Ačkoliv jich krabice obsahuje tisíc, v celku tvoří obdélník o rozměrech pouhých 38 krát 26 centimetrů – a navíc jim chybí potisk. Sebevětší nadšenec se tak příliš nemá čeho chytit, a jakmile spojí okraje, promění se skládačka v krajní test trpělivosti.

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907