Zábavou ku zdraví: Počítač, křížovky nebo třeba stolní hry chrání proti demenci

Výzkum australských odborníků ukázal, které aktivity jsou pro seniory dobrou prevencí vzniku demence

19.07.2023 - Stanislav MihulkaV roce 2022 žilo na celém světě asi 55 milionů lidí s demencí spojenou s pokročilým věkem. Ještě více alarmující je, že se každým rokem objeví 10 milionů nových případů. Je jasné, že se z prevence či oddálení nástupu demence u seniorů stává zásadní priorita dneška v globálním měřítku.

Tým odborníků australské Monashovy univerzity použili data o 10 318 obyvatelích Austrálie starších 70 let, která pocházejí z dlouhodobého projektu ASPREE (Aspirin and Ageing Health Research), zaměřeného na užívání aspirinu a na zdraví seniorů. Joanne Ryannová a její kolegové zjišťovali, jaké aktivity mají největší přínos pro prevenci či oddálení demence.

Raději křížovky než pletení

Jak vyplývá z výsledků studie, nedávno zveřejněné odborným časopisem JAMA Network Open, lidé, kteří používají počítač, vzdělávají se, odebírají časopisy, luští křížovky nebo hrají šachy a další stolní hry, odolávají demenci lépe než lidé, kteří se věnují pasivnějším aktivitám jako je pletení, malování nebo společenský život.

Výsledky zůstaly průkazné, i když badatelé zohlednili vliv vzdělání a sociálně-ekonomické postavení. Zároveň neobjevili žádné významné rozdíly mezi muži a ženami. Také se ukázalo, že na prevenci demence nemá vliv velikost skupiny či sociální sítě dotyčného, ani frekvence návštěv restaurace či kina.

TIP: Manželský benefit: Sezdané páry jsou mnohem méně náchylné k demenci

Naskytla se nám unikátní příležitost uzavřít mezeru v poznání rozvoje demence, když jsme prostudovali široké spektrum aktivit, jimž se věnují senioři a zaměřili se na jejich souvislost s prevencí či oddálením demence,“ vysvětluje Ryannová. „Výsledky říkají, že aktivní přístup k dříve získaným znalostem je účinnější než pasivnější aktivity. Obzvláště důležité je udržet mysl aktivní a čelit výzvám.


Další články v sekci