Začalo druhé obléhání Brna Švédy

- Redakce Živá historie

<p>Ohromné švédské vojsko obléhalo město Brno téměř čtyři měsíce. Brno se stalo jediným městem, které odolalo náporu švédských vojsk a Brňané tak zachránili Vídeň, na kterou již Torstensonova zcela vyčerpaná armáda nemohla zaútočit.</p>

Ohromné švédské vojsko obléhalo město Brno téměř čtyři měsíce. Brno se stalo jediným městem, které odolalo náporu švédských vojsk a Brňané tak zachránili Vídeň, na kterou již Torstensonova zcela vyčerpaná armáda nemohla zaútočit.

3 . 5 . 1645

Reklama

Proč zvoní na brněnském Petrově poledne o hodinu dřív? No přece proto, že tak mazaní obyvatelé města zmátli na konci třicetileté války švédské vojsko. Tato známá brněnská pověst se váže k druhému obléhání města Švédy, které začalo 3. května 1645.

Po celou dobu stál v čele obrany Brna Raduit de Souches, plukovník francouzského původu a co víc, protestant, kterého do funkce jmenoval sám císař. Přesto se ukázalo, že vsadit všechny karty právě na tohoto muže byla šťastná volba. Dobře zajištěné opevnění města, zásobování a odhodlání dodaly odvahu také brněnským měšťanům, kteří se spolu s vojáky chopili zbraní a rozhodli se čelit osmnáctnásobné švédské převaze. Jejich zásluhy neušly pozornosti samotného císaře, který je i město ocenil nemalou dávkou privilegií.

TIP: Nemilosrdný taktik Torstensson: Pýcha a pád slavného vojevůdce

Brno se stalo jediným městem, které odolalo náporu švédských vojsk a Brňané tak zachránili Vídeň, na kterou již Torstensonova zcela vyčerpaná armáda nemohla zaútočit. Pohled na město byl však skličující, mnoho obydlí bylo zničeno, opevnění bylo poškozeno, okolí města se proměnilo ve spáleniště a zásoby byly téměř vyčerpány. Při obraně města padlo 250 obránců a 150 jich bylo těžce zraněno. Naproti tomu ale zahynulo 8000 Švédů, kteří na Moravě utrpěli jednu z největších porážek celé třicetileté války.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907