Reklama


Začalo povstání v Boce Kotorské

Vzpoura v Boce Kotorské -<p>Vzpoura v Boce Kotorské</p>
Vzpoura v Boce Kotorské -

Vzpoura v Boce Kotorské

1 . 2 . 1918

Reklama

Únava, vyčerpání, hlad a konec války v nedohlednu. Rok 1918 provázely nejen výstřely na frontě, ale také série stávek a protestů. Své „ne“ řekli Rakousku-Uhersku také námořníci na lodích kotvících v Boce Kotorské. Psalo se 1. února 1918 a vzpoura právě začala.

V černohorské Boce fungoval velký přístav válečného loďstva, který se stal hlavním dějištěm třídenní rebelie. Drama odstartovalo na pancéřovém křižníku Sankt Georg, kde se pohybovala posádka o 608 námořnících, z nichž 67 tvořili Češi. Přísná pravidla v kontrastu se špatnými životními podmínkami podnítily akci, která odstartovala 1. února v 10 hodin dopoledne. Velitel křižníkové flotily Alexander Hansa byl uvězněn na palubě, odkud mohl jen trpně sledovat, jak se ke vzpouře přidávají další lodě. Tím to ale nekončilo. Plamen odboje vzplál i v loděnicích a na ponorkové a hydroplánové základně. Právě zde působil František Rasch, přerovský rodák, který se vyšvihl mezi nejvýraznější vzbouřence. Spolu s mluvčím povstalců Antonem Grabarem a dalšími dvěma rebely za svou angažovanost zaplatil o pár dní později životem. Jakmile bylo povstání pod kontrolou, byli muži popraveni zastřelením.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rostovský kreml nechal zbudovat biskup pravoslavné církve jako předobraz nebeského Jeruzaléma.

Cestování

Vzdušný teleskop

Liebherr 11200-9.1
zdvih: 188 m | nosnost: 1 200 t

Devítinápravový Liebherr 11200-9.1 si díky svému osmidílnému výsuvnému rameni vysloužil pozici nejvýkonnějšího teleskopického jeřábu na světě. Složený měří na výšku 16 m, ovšem po vysunutí všech dílů zmíněné číslo vzroste na obdivuhodných 100 m. Speciální špička pak stroji umožňuje zvedat náklad až do závratných 188 m. Vynikající parametry tohoto obra předurčují hlavně ke stavbě větrných elektráren. 

Zajímavosti

Manželé, kteří odstartovali vznik habsburského soustátí.

Historie

Příslušníci 9. pěšího pluku americké armády jedou na tanku M26 vstříc nepříteli, 3. září 1950

Válka

Raketa Falcon 9 se satelity GRACE-FO a Iridium Next před startem

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907