Viry devastují chovy včel. Včelaři teď hledají pomoc u hub
Chovy včel po celém světě ohrožuje syndrom zhroucení včelstev. Většina odborníků se shodne na tom, že tato krize úzce souvisí s epidemiemi několika virů současně. Nejhorší je virus deformovaných křídel (DWV) a viry ze skupiny viru jezera Sinai (LSV). Tyto viry se mezi včelstvy velice rychle šíří, díky parazitickým roztočům a infikovanému pylu.
Američtí vědci teď ale nalezli prostředek, který by mohl včelstvům významně pomoct. Zjistili, že proti zmíněným virům jsou nesmírně účinné extrakty z hub. Nejvíce slibné jsou přitom extrakty z troudnatce kopytovitého a lesklokorky pryskyřičné. Jejich použití mnohonásobně snižuje hladiny virů u včel, v případě lesklokorky a virů LSV je to dokonce 45 tisícinásobné snížení hladinu virů oproti neléčeným včelám.
TIP: Velké ztráty mezi včelstvy. Loni jich v USA vymřelo přes 40 procent
Je ironií, že vědci vlastně netuší, jak houbový extrakt proti virům funguje. Buď jeho aplikace posiluje imunitní systém včel tak, že pak dokáže bojovat proti virům anebo extrakt nějakým způsobem zasahuje přímo proti virů. Badatelé teď intenzivně vyvíjejí postupy pro praktické používání houbových extraktů včelaři. Je to závod s časem a extrakty z hub nám teď snad pomohou zachránit med.
Washington State University, Scientific Reports
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)