Zachráněné Robinsonky: Dvojici žen našli námořníci po 175 dnech v Pacifiku

29.10.2017 - Martin Reichman

Dvě ženy, které byly na moři ztraceny skoro pět měsíců, zachránilo ve středu americké námořnictvo. Jennifer Appelová, Tasha Fuiavová a jejich dva psi byli nalezeni asi 1 400 kilometrů jihovýchodně od Japonska

Námořníci z lodi USS Ashland přijíždějí na pomoc Jennifer Appelové a Tashe Fuiavové
Námořníci z lodi USS Ashland přijíždějí na pomoc Jennifer Appelové a Tashe Fuiavové

Reklama

Dvojice žen vyrazila letos 3. května z Havaje směrem k 4 tisíce kilometrů vzdálenému pobřeží Tahiti. Na konci května se ale obě ženy dostaly do problémů – přestal jim fungovat motor jejich lodě a zbytek trasy se proto pokusily urazit plachtěním. Během plavby se ale odchýlily od kurzu a později došlo i k poškození hlavního stožáru jejich plachetnice. Aby nebylo problémů málo, přestalo jim fungovat i komunikační zařízení.

Po dvou měsících plavby otevřeným Pacifikem se ztracené ženy pokoušely upozornit na svou polohu vysíláním tísňového volání. Jejich vzdálenost od pevniny a námořních tras byla ale příliš velká. Po téměř pěti měsících na moři zahlédla ztracenou plachetnici tchajwanská rybářská loď, která kontaktovala pobřežní hlídku. Loď byla objevena asi 1 400 km jihovýchodně od Japonska, tedy tisíce mil daleko od Tahiti.

Obě ženy podstoupily lékařská vyšetření a prozatím zůstávají na palubě USS Ashland, dokud loď nedorazí do příštího přístavu. Podle amerického námořnictva přežily obě ženy díky zásobám sušeného zahrnujícího ovesné vločky, těstoviny a rýži. Na palubě měly také čističku vody.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CNN

  • Zdroj fotografií: U.S. NAVY

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907