Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge

31.07.2020 - Stanislav Mihulka

Detailní chemické analýzy umožnily vystopování původu velké většiny kamenů ve Stonehenge do 25 km vzdáleného West Woods

<p>Stonehenge, Velká Británie</p>

Stonehenge, Velká Británie


Reklama

Legendární menhiry a kamenné kruhy ve Stonehenge představují největší britský monument a zároveň nejznámější památku z doby bronzové. Je to fascinující archeologické naleziště, o němž ještě ani zdaleka nevíme vše. Například, velmi dlouho bylo záhadou, odkud vlastně pocházejí velké kamenné bloky, které tvoří hlavní prvky Stonehenge.

Záhadu teď podle všeho se svými kolegy vyřešil David Nash z britské University of Brighton. Podařilo se jim vystopovat původ 50 z celkem 52 kamenných bloků ve Stonehenge. Detailně analyzovali chemické složení a strukturu horniny, ze které se tyto bloky skládají. Na základě výsledků analýz vystopovali původ kamenů do West Woods ve Wiltshire, což je místo vzdálené od Stonehenge zhruba 25 kilometrů. Vědce to příjemně překvapilo. Moc totiž nevěřili, že se svým úsilím uspějí.

TIP: Super Stonehenge: Slavné Stonehenge obklopoval mnohem větší kruh kamenů

Nash a jeho spolupracovníci použili k analýzám metodu rentgenové fluorescenční spektrometrie s přenosným zařízením, které zahrnuje ruční rentgenový zářič. Takto vyzbrojeni uskutečnili pro každý z velkých bloků kamene ve Stonehenge celkem 5 měření v různých pozicích.

50 kamenných bloků tvoří z více než 99 procent křemen, s příměsemi stopových prvků, jako je hliník, vápník a železo. Zároveň s kamennými bloky ve Stonehenge vědci analyzovali horniny na 6 vytipovaných místech v širším okolí. Záhy se ukázalo, že hornina kamenných bloků ve Stonehenge přesně odpovídá hornině ve West Woods. Složení dvou zbývajících bloků je zásadně odlišné a se vší pravděpodobností pocházejí odjinud.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907