Záhada rozluštěna: Archeologové vystopovali původ balvanů ze Stonehenge

31.07.2020 - Stanislav Mihulka

Detailní chemické analýzy umožnily vystopování původu velké většiny kamenů ve Stonehenge do 25 km vzdáleného West Woods

<p>Stonehenge, Velká Británie</p>

Stonehenge, Velká Británie


Reklama

Legendární menhiry a kamenné kruhy ve Stonehenge představují největší britský monument a zároveň nejznámější památku z doby bronzové. Je to fascinující archeologické naleziště, o němž ještě ani zdaleka nevíme vše. Například, velmi dlouho bylo záhadou, odkud vlastně pocházejí velké kamenné bloky, které tvoří hlavní prvky Stonehenge.

Záhadu teď podle všeho se svými kolegy vyřešil David Nash z britské University of Brighton. Podařilo se jim vystopovat původ 50 z celkem 52 kamenných bloků ve Stonehenge. Detailně analyzovali chemické složení a strukturu horniny, ze které se tyto bloky skládají. Na základě výsledků analýz vystopovali původ kamenů do West Woods ve Wiltshire, což je místo vzdálené od Stonehenge zhruba 25 kilometrů. Vědce to příjemně překvapilo. Moc totiž nevěřili, že se svým úsilím uspějí.

TIP: Super Stonehenge: Slavné Stonehenge obklopoval mnohem větší kruh kamenů

Nash a jeho spolupracovníci použili k analýzám metodu rentgenové fluorescenční spektrometrie s přenosným zařízením, které zahrnuje ruční rentgenový zářič. Takto vyzbrojeni uskutečnili pro každý z velkých bloků kamene ve Stonehenge celkem 5 měření v různých pozicích.

50 kamenných bloků tvoří z více než 99 procent křemen, s příměsemi stopových prvků, jako je hliník, vápník a železo. Zároveň s kamennými bloky ve Stonehenge vědci analyzovali horniny na 6 vytipovaných místech v širším okolí. Záhy se ukázalo, že hornina kamenných bloků ve Stonehenge přesně odpovídá hornině ve West Woods. Složení dvou zbývajících bloků je zásadně odlišné a se vší pravděpodobností pocházejí odjinud.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907