Záhadný masakr na Libici: Proč Slavníkovce nevyvraždili Přemyslovci? (1.)

Léta se věřilo, že Slavníkovce zmasakrovali a vymazali z dějin právě rozpínaví Přemyslovci. Kdo ale ve skutečnosti vynesl osudový ortel?

19.03.2016 - Klára ŠpičkováVyvražděním Slavníkovců prý Přemyslovci roku 995 sjednotili feudální český stát a umožnili tak jeho vznik. Skutečnost je přitom docela jiná! První pokusy založit cosi jako český stát najdeme až kolem roku 1850. A co víc, samotní Přemyslovci se stavěli proti vyvraždění Slavníkovců! Kromě jiné i proto, že s nimi byli pokrevně spřízněni.

Boleslav II. za nic nemůže!

Bez ohledu na fakta se neustále dokola omílá nesmysl, že Slavníkovci fungovali jako „stát ve státě“. Že razili vlastní mince a byli trnem v oku přemyslovskému knížeti Boleslavu II. Proto je dal 28. října roku 995 zmasakrovat. Včetně žen a dětí. Tím prý sjednotil český stát pod vládou Přemyslovců. Ubohý Boleslav! Přemyslovský kníže totiž v té době ležel ochrnutý na Pražském hradě a neúčastnil se ani sněmu Čechů. Právě na něm však zazněl pro Libici tak osudový ortel!

Dnes je už dokázáno (a nemalý podíl na tom má historik Dušan Třeštík), že kníže Boleslav vydal nařízení, aby sněm zabránil krveprolití. Kmeny ho však nevyslyšely! Rozezlení Vršovci strhli ostatní na svou stranu a přesvědčili Čechy o své krvavé vendetě. Ostatní je podpořili a postavili se proti přemyslovskému knížeti. A porušili smlouvu. Proč se ale Vršovci tolik chtěli pomstít rodu Slavníkovců?

Dokončení: Záhadný masakr na Libici: Proč Slavníkovce nevyvraždili Přemyslovci?

Bylo to někdy na konci roku 994, když za slavníkovským biskupem Vojtěchem přiběhla vyděšená vznešená žena. Provinila se nevěrou s knězem z rodu Slavníkovců. A teď ji pronásledují lidé z manželova rodu Vršovců! Milosrdný Vojtěch se rozhodl ženu ukrýt. I když mu Vršovci vyhrožovali, že nevydá-li nevěrnici, pomstí se na Vojtěchově rodu, který je nevěrou pošpinil: na Slavníkovcích!


Další články v sekci