Záhady astrochemie: Jak měřit magnetická pole ve vesmíru pomocí metanolu?

01.02.2018 - Stanislav Mihulka

Molekuly metanolu jsou jako malé mikrovlnné lasery ve vesmírném prostoru. Můžeme je využít ke studiu magnetických polí

<p>Molekuly metanolu je možné použít k měření vesmírných magnetických polí.</p>

Molekuly metanolu je možné použít k měření vesmírných magnetických polí.


Reklama

Jednoduchý alkohol metanol je populární nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Vědci už před dlouhou dobou navrhli, že by bylo možné využít molekuly metanolu k měření magnetických polí v hlubokém vesmíru. Metanol je ve vesmíru běžný, například v mračnech, která obklopují mnoho nově zrozených hvězd.

Molekuly metanolu za vhodných podmínek fungují jako přirozené astrofyzikální masery, čili mikrovlnné lasery. Jejich záření je silné a molekuly ho vyzařují na velmi specifických frekvencích. Zároveň víme, že na tyto metanolové masery působí okolní magnetická pole. Kdybychom věděli jak, mohli bychom pomocí těchto maserů magnetická pole měřit.

Metanol a magnetická pole

Boy Lankhaar z Chalmersovy techniky ve švédském Göteborgu a jeho spolupracovníci tuto letitou hádanku astrofyziky podle svých slov dokázal vyřešit. Nebylo to ale nic lehkého. Molekula metanolu je sice jednoduchá, ale vědci museli propočítat její parametry ve velkém detailu. Z jejich výsledků vyplývá, jak se chovají metanolové masery v magnetickém poli.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Výsledky práce Lankhaarova týmu otevírají nové možnosti pro výzkum a pochopení magnetických polí ve vesmíru. Pro astronomy to znamená například nový směr pro řešení jiné letité záhady, vzniku masivních hvězd ve vesmíru, jíž zatím příliš nerozumíme.

  • Zdroj textu:

    Chalmers University of Technology, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií: Wolfgang Steffen/Boy Lankhaar et al. (molekuly: Wikimedia Commons/Ben Mills)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907