Záhady astrochemie: Jak měřit magnetická pole ve vesmíru pomocí metanolu?

01.02.2018 - Stanislav Mihulka

Molekuly metanolu jsou jako malé mikrovlnné lasery ve vesmírném prostoru. Můžeme je využít ke studiu magnetických polí

<p>Molekuly metanolu je možné použít k měření vesmírných magnetických polí.</p>

Molekuly metanolu je možné použít k měření vesmírných magnetických polí.


Reklama

Jednoduchý alkohol metanol je populární nejen na Zemi, ale i ve vesmíru. Vědci už před dlouhou dobou navrhli, že by bylo možné využít molekuly metanolu k měření magnetických polí v hlubokém vesmíru. Metanol je ve vesmíru běžný, například v mračnech, která obklopují mnoho nově zrozených hvězd.

Molekuly metanolu za vhodných podmínek fungují jako přirozené astrofyzikální masery, čili mikrovlnné lasery. Jejich záření je silné a molekuly ho vyzařují na velmi specifických frekvencích. Zároveň víme, že na tyto metanolové masery působí okolní magnetická pole. Kdybychom věděli jak, mohli bychom pomocí těchto maserů magnetická pole měřit.

Metanol a magnetická pole

Boy Lankhaar z Chalmersovy techniky ve švédském Göteborgu a jeho spolupracovníci tuto letitou hádanku astrofyziky podle svých slov dokázal vyřešit. Nebylo to ale nic lehkého. Molekula metanolu je sice jednoduchá, ale vědci museli propočítat její parametry ve velkém detailu. Z jejich výsledků vyplývá, jak se chovají metanolové masery v magnetickém poli.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Výsledky práce Lankhaarova týmu otevírají nové možnosti pro výzkum a pochopení magnetických polí ve vesmíru. Pro astronomy to znamená například nový směr pro řešení jiné letité záhady, vzniku masivních hvězd ve vesmíru, jíž zatím příliš nerozumíme.

  • Zdroj textu:

    Chalmers University of Technology, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií: Wolfgang Steffen/Boy Lankhaar et al. (molekuly: Wikimedia Commons/Ben Mills)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907