Zahrádka jako z Pandory: Zářící pórkové pole v nizozemském Lelystadu

31.01.2021 - Martin Reichman


Reklama

Noční cesta nizozemským Lelystadem nabízí v těchto dnech neobvyklou podívanou – zdejší dvouhektarové pórkové pole v noci září modrou, červenou a fialovou barvou. Unikátní umělecká instalace, kterou navrhlo Studio Roosegaarde, je koncipována jednak jako pocta nizozemským farmářům a zároveň jako inspirace pro experimentování s umělým světlem ve venkovním zemědělství.

TIP: Mají biopotraviny pozitivní vliv na naše zdraví? Věda říká jednoznačné: Ano!

Noční ultrafialové světlo se ve sklenících již nějakou dobu používá, zejména v místech, kde je přímé sluneční světlo vzácné. Ultrafialové světlo pomáhá rostlinám lépe růst, jeho použití ve venkovním prostředí je ale mnohem méně obvyklé. Daan Roosegaarde, který za projektem v Lelystadu stojí, se snaží v praxi ověřit teorii, zda určité vlnové délky ultrafialového světla mohou snížit potřebu použití pesticidů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907