Zahrádka jako z Pandory: Zářící pórkové pole v nizozemském Lelystadu

31.01.2021 - Martin Reichman


Reklama

Noční cesta nizozemským Lelystadem nabízí v těchto dnech neobvyklou podívanou – zdejší dvouhektarové pórkové pole v noci září modrou, červenou a fialovou barvou. Unikátní umělecká instalace, kterou navrhlo Studio Roosegaarde, je koncipována jednak jako pocta nizozemským farmářům a zároveň jako inspirace pro experimentování s umělým světlem ve venkovním zemědělství.

TIP: Mají biopotraviny pozitivní vliv na naše zdraví? Věda říká jednoznačné: Ano!

Noční ultrafialové světlo se ve sklenících již nějakou dobu používá, zejména v místech, kde je přímé sluneční světlo vzácné. Ultrafialové světlo pomáhá rostlinám lépe růst, jeho použití ve venkovním prostředí je ale mnohem méně obvyklé. Daan Roosegaarde, který za projektem v Lelystadu stojí, se snaží v praxi ověřit teorii, zda určité vlnové délky ultrafialového světla mohou snížit potřebu použití pesticidů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907