Díla dávných mistrů: Zahrady jako umění

04.08.2020 - Kateřina Vašků

Klasické čínské zahrady ve městě Su-čou nepřestávají fascinovat ani dnes. Dávní mistři dokázali do miniaturních scenérií hor, kopců, řek a pavilonů vtisknout nejen umělecký, ale i duchovní odkaz své doby


Reklama

Na světě snad nenajdeme místo, které by zrcadlilo umění klasické zahradní čínské architektury lépe, než je tomu v městské prefektuře Su-čou ve východočínské provincii Ťiang-su. Skvosty, jež tamní mistři vytvořili během uplynulých více než dvou tisíc let, navíc sloužily nejen k potěše oka. Umělci do nich často vkládali také hluboký filozofický význam.

Podle královského vzoru

Původ klasických zahrad Su-čou sahá až do 6. století př. n. l., kdy se město stalo centrem státu Wu, jejž podle legendy založil vládce Taibo. Pro radost panovníka i dvořanů tehdy vznikly první královské lovecké zahrady v podobě miniaturních malebných krajin. A častou inspirací se pro ně stávalo především tradiční čínské výtvarné umění.

Po vzoru královských kolegyň se pak od 4. až do 19. století postupně objevovaly také soukromé zahrady. Největší rozmach nastal od dob vlády střední dynastie Ming až po éru rané dynastie Čching, kdy spatřilo světlo světa více než dvě stě podobných zelených děl. Do současnosti se jich dochovalo necelých sedmdesát, přičemž osm nejkrásnějších patří od roku 1997 k chráněným památkám UNESCO. Nejstarší zahrada, známá jako Pavilon velké vlny, pochází z 11. století a stejně jako mnohé jiné nezapře rukopis tradiční čínské poezie.

Mikrokosmos v makrokosmu

Ve snaze umně napodobit přírodu a zároveň využít nevelký prostor, který měli k dispozici, přicházeli zahradní mistři každé dynastie s novými nápady. Patřilo k nepsaným zákonům, že jednotlivé zahrady představovaly jakýsi mikrokosmos přirozeného světa: musely proto zahrnovat jeho základní prvky jako vodu, kameny a rostliny, ale také pavilony či jiné budovy.

TIP: Padesát odstínů zelené: Tohle jsou nejkrásnější zahrady světa

Zmíněná zahradní umělecká díla dnes nesvědčí pouze o řemeslných a intelektuálních schopnostech svých tvůrců. Najdeme v nich i nejrůznější kaligrafii, tradiční nábytek a dekorativní předměty, díky nimž se staly zahrady jedinečnou ukázkou vývoje čínské kultury jako takové.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia, whc.unesco.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907