Zájem o zdroje surovin na Měsíci roste: Vědci se obávají možných konfliktů

27.11.2020 - Stanislav Mihulka

Měsíc by se mohl stát zajímavým místem cenných zdrojů. Bohužel ale přesně nevíme, jak velké množství surovin nám může náš souputník vlastně nabídnout. Hrozí kvůli omezeným zdrojům kosmické konflikty?

<p>Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.</p>

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.


Reklama

Měsíc by se mohl stát zajímavým místem cenných zdrojů. Víme, že se na něm nachází zásoby železa nebo například vody, což přirozeně přitahuje pozornost vládních i soukromých společností. Co ale s určitostí nevíme je, jak velké množství nám může náš souputník vlastně nabídnout.

Otázkou udržitelného využívání měsíčních zdrojů se nedávno zabývala skupina amerických vědců. Podle Martina Elvise z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian v Bostonu považují lidé vesmír za idylické místo, plné harmonie a spolupráce mezi národy. Ve skutečnosti ale neexistují účinné zákony, které by regulovaly využívání vesmírných zdrojů a dosavadní smlouvy o vesmíru podle odborníků neposkytují dostatečně velké záruky a ochranu před možným drancováním. Kosmická smlouva z roku 1967 a ani její nedávná úprava v podobě Artemis Accords podle něj nedostatečně reflektují realitu 21. století. 

Konflikty o zdroje

Na Měsíci přitom během příštích pár let hodlá přistát celá řada kosmických agentur i soukromníků. Všem se to nejspíš nepodaří, i tak ale zřejmě bude na Měsíci docela plno. Elvisův tým provedl inventuru lunárních zdrojů a zjistil, že na něm není příliš mnoho lokalit bohatých na zdroje a rozhodně nejsou bezedné. Vědci proto varují, že se na Měsíci mohou snadno objevit konflikty o zdroje.

TIP: Právnický oříšek: Komu vlastně patří Měsíc?

Podle Alanny Krolikowské, vědecké pracovnice z univerzity v Missouri, se nyní není možné upínat na komplexní nadnárodní smlouvy. Je podle ní ale nanejvýš vhodné, aby vládní i soukromé společnosti hledaly cesty ke stanovení konkrétních i když třeba jen improvizovaných místních opatření. Do vyjednávání by se tak podle vědkyně měly zapojit takové subjekty, které na Měsíci již operují, nebo se na jeho povrch cíleně chystají. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907