Zajetím boj nekončí: Odvážné útěky ze zajateckých táborů (1)

Všichni obdivují odvážné útěky z vězení. I když z civilní věznice uprchne obávaný zločinec, lidé se neubrání obdivu nad tím, jak to dokázal. O to větší respekt si získávají uprchlíci z řad válečných zajatců. Skutečný bojovník se totiž nikdy nevzdává

10.07.2018 - Jan ČurdaBěhem americké občanské války věznila konfederační armáda zajaté unionistické důstojníky odděleně od mužstva, neboť se domnívala, že důstojníci by mohli mužstvo podněcovat k nežádoucímu chování. To ale mělo za důsledek, že ve richmondském vězení Libby bylo soustředěno 1 200 důstojníků – od poručíků po plukovníky (a jeden generál) – vysoce vzdělaných a inteligentních lidí.

Tunelem ke svobodě

Většina z nich před válkou působila jako lékaři, právníci, profesoři či inženýři. Šlo zkrátka o velmi pestrou společnost, která měla dost času na vymýšlení způsobu, jak uprchnout ze zajetí. Počátkem roku 1864 se rozpadl dosud fungující systém výměny zajatců mezi Konfederací a Unií a před nimi teď stála místo repatriace vyhlídka na pobyt ve vězení. Důstojníci se rozhodli – teď musí z Libby pryč!

Budovu postavili v roce 1840 jako sklad zboží, který po vypuknutí války zabrala konfederační armáda. Nechala zamřížovat okna a nabílit dolní části vnějších zdí – aby byly v případě pokusu o útěk lépe patrné postavy. Pochopitelně celý objekt střežili ozbrojení vojáci. Během 57 dní kopaly střídající se skupiny důstojníků postupně čtyři tunely – ve třech případech musely přestat, když narazily na překážku. Čtvrtý tunel vedl do skladiště tabáku, jež stálo přes ulici naproti vězení.

Rutina stráží

V noci z 9. na 10. února 1864 jím prolezlo 109 mužů, očistili si hlínu z modrých kabátů a začali po malých skupinkách vycházet na ulici. (Jižanští vojáci běžně nosili kabáty Unie, neboť je upřednostňovali před svrchníky vlastní armády.) Uprchlíkům pomohla k útěku také nevšímavost stráží, které přecházely podél vězení v jednom směru a pak se otočily a vracely. To umožnilo unionistům využít momentu, kdy se stráže obrátily zády. A při každém přejití mizela další skupinka... 

Důstojníci také vymysleli systém, jak obelstít stráže při počítání vězňů, tak, aby se mohli někteří z nich hlásit dvakrát – i za muže, kteří právě kopali tunel. Celkem 59 důstojníkům se podařilo dostat k vlastním jednotkám. Šlo tak o jeden z největších útěků ze zajetí za celou válku.

Sir Winston v búrské válce

Těžko si ho lze představit jako protipartyzánského bojovníka se zbraní v ruce. Boubelatý, se sklenkou brandy nebo dlouhým doutníkem v ruce – tak znala veřejnost Winstona Churchilla za druhé světové války. Na konci 19. století byl ale Winston mladým mužem se zkušenostmi z armády, měl za sebou boje v Indii a Súdánu.

Když vypukla válka s Búry, odjel do Jižní Afriky jako válečný dopisovatel novin Morning Post. V listopadu 1899 cestoval s obrněným vlakem se 120 vojáky, když lokomotiva narazila do barikády z balvanů. Na vlak vzápětí zaútočilo několik stovek Búrů. Churchill začal pod palbou organizovat odklízení dráhy a pomáhal s ošetřováním zraněných. Přestřelka brzy utichla a Churchill padl spolu s ostatními Brity do zajetí.

TIP: Mohla nacistická propaganda podlomit morálku amerických vojáků?

Ale už druhou noc ve vězení v Pretorii vylezl na latrínu opřenou o zeď vězení a skočil do sousední zahrady. Svoboda čekala v tři sta kilometrů vzdálené Portugalské východní Africe. Churchill za úsvitu vyskočil na pomalu jedoucí nákladní vlak. Brzy poté stráže odhalily, že uprchl, a byl vyhlášen poplach. Hledal se „Angličan, který mluví nosem a neumí vyslovit hlásku S“. Churchill šel dva dny pěšky, další tři se ukrýval v anglickém uhelném dole a konečně vlezl do nákladního vlaku mířícího na portugalské území. Skryt pod balíky vlny unikl i búrské kontrole na hranicích. Jakmile se ocitl v portugalské kolonii, okamžitě poslal do Anglie tiskovou zprávu o svém útěku.

Pokračování ve čtvrtek 12. července

  • Zdroj textu

    Válka Revue

  • Zdroj fotografií

    Pinterest


Další články v sekci