Zajíci a drůbež byli v Británii dlouho posvátní. Za Římanů se z nich stalo jídlo

15.04.2020 - Stanislav Mihulka

Keltové v Británii považovali zajíce, kohouty a slepice za posvátné. Dávné zvyky jsou patrné dodnes - v oslavách Velikonoc


Reklama

Vztah mezi lidmi a různými druhy zvířat se během historie výrazně měnil. Týká se to i zajíců a drůbeže, jejichž osud nedávno prozkoumali britští archeologové. Ukázalo se, že zajíci, kohouti a slepice byli v dávné Británii nejprve pohřbíváni s poctami a v neporušeném stavu. Na jejich kostech z té doby nejsou žádné známky po okusování či ořezávání masa.

Díky nedávným radiokarbonovým analýzám archeologové zjistili, že zajíci a kurové se do Británie dostali někdy mezi 5. a 3. stoletím před naším letopočtem, tedy v průběhu doby železné. V Británii se z nich stala posvátná zvířata, která nebyla určena k jídlu. Jak zmiňují římští historikové, keltští obyvatelé Británie chovali tato zvířata jen pro zábavu a potěšení.

TIP: Zvláštní nález: Na pohřebišti v Británii objevili ostatky dvakrát zabitého válečníka

Vše se ale změnilo během římského období, kdy se zajíci a kurové v Británii stále častěji využívali k jídlu. V té době se do Británie také dostali králíci. Když se ale v 410 zhroutila v Británii moc Říma, chovy těchto zvířat se rozpadly. Králíci prakticky vymřeli a zajíci s kohouty a slepicemi se stali vzácní, což vedlo k jejich návratu do role posvátných tvorů. Dozvuky jejich uctívání ostatně odrážejí současné Velikonoční svátky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907