Zajímavý bonus: Kojení potlačuje rezistentní bakterie u kojenců

19.10.2018 - Stanislav Mihulka

Kojení je zdravé! Novorozenci, které matky kojily déle šest měsíců, mají ve střevech méně bakterií rezistentních vůči antibiotikům. Ukázal to výzkum finských vědců...

<p>Kojení snižuje počet nebezpečných bakterií</p>

Kojení snižuje počet nebezpečných bakterií


Reklama

Dnešní svět válčí s rezistentními bakteriemi, které jsou odolné vůči antibiotikům. Takových bakterií neustále přibývá a jejich rezistence je stále účinnější. Stává se z nich závažná hrozba pro lidi na celém světě. Dlouhé roky nadměrného předepisování a užívání antibiotik se nám krutě nevyplatily.

Mimořádně znepokojivé je, že bakteriální rezistence ohrožují i novorozence. Podle nedávno získaných dat z velkých nemocnic zhruba 40 procent infekcí u novorozenců nereaguje na standardní léčbu antibiotiky.

TIP: Neradostné vyhlídky: Superbakterie by v roce 2050 mohly zabít 10 milionů lidí

Naopak dobrou zprávu přinášejí finští vědci, kteří detailně prozkoumali bakteriální DNA u 16 kojících matek a jejich novorozenců. Analyzovali mateřské mléko a stolici u matek i u dětí a sestavili zatím nejrozsáhlejší knihovnu DNA z mateřského mléka. Během výzkumu zjistili, že novorozenci, které matky kojily déle šest měsíců, měli ve střevech méně bakterií rezistentních vůči antibiotikům. Jak se zdá, kojení je v tomto směru pro děti výhodou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Helsinki, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907