Zákopová nezbytnost: Rakousko-uherský útočný nůž vzor 1917

22.09.2022 - Redakce Válka Revue

Rakousko-uherští vojáci dostali roku 1917 do rukou nenápadnou zbraň, jež plně charakterizovala nevídanou surovost zákopových bojů, v nichž nebylo pro rytířské způsoby ani honosné zbraně místo…

<p>Zákopový charakter 1. světové války vedl k boji muže proti muži ve stísněném prostoru zákopu, kde byl tehdejší dlouhý bodák nasazený na pušce prakticky nepoužitelný. <em>(foto: Wikimedia Commons, Paweł Sumka, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Zákopový charakter 1. světové války vedl k boji muže proti muži ve stísněném prostoru zákopu, kde byl tehdejší dlouhý bodák nasazený na pušce prakticky nepoužitelný. (foto: Wikimedia Commons, Paweł Sumka, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Splňoval všechny prvky masové spotřeby a jeho účelový tvar podtrhovala odolná konstrukce. Použité laciné materiály umožňovaly sériovou produkci, chrlící tyto dýky po tisících. Vzhled „řeznického nože“, tolik nepodobný nádherně zpracovaným secesním přehlídkovým šavlím předválečné doby, jasně deklaroval, kam se během prvoválečných let posunulo vnímání i praktické potřeby novodobého válčení. V prostředí rakousko-uherské monarchie šlo v podstatě o první sériově vyráběný moderní bojový nůž, který se jako němá vzpomínka na předky dodnes nalézá na půdách či v šuplících mnoha českých domácností.

S nožem na nepřítele

Dnes často označovaný jako útočný, oficiálně však zákopový nůž vzor 1917 (Grabendolch Modell 1917) dodávalo přednostně úderným praporům, ale i jiným armádním jednotkám ve velkém množství několik firem (např. Wlaszlovits ve Štósu poblíž slovenských Košic).

Nůž o hmotnosti 180 g disponoval jednobřitou čepelí o délce 205 mm a šířce 26 mm (celková délka nože byla 326 mm) se středovým hrotem a falešným ostřím bez výbrusu (jako má např. známý rakousko-uherský bajonet pro pušku Mannlicher M 95). Střenky z dubového dřeva až primitivního vzhledu držely tři nýty. Vojákovu ruku pak chránila oboustranná oválná záštita, na které se vyskytují přejímací armádní značky (vzácně i meziválečná, československá). Ocelová pochva ocelově modré (raná verze), případně šedé barvy pozdějších kusů měla na zadní straně přinýtován plech s úchytem pro závěsný řemínek z kůže či později z náhradní látky.

Zákopový nůž M 1917 nosili sice neoficiálně, přesto však poměrně četně až do roku 1939 na svém opasku také vojáci československé prvorepublikové armády. Individuální i hromadné používání útočných nožů všemožných modelů původem z první světové války zůstávalo ovšem u mnoha armád meziválečného období zcela běžné.

TIP: SS-Dienstdolch: Černá dýka Waffen-SS je dodnes ceněným sběratelským artiklem

„Sedmnáctka“ nevymizela ani za druhé světové války, kdy se hojně objevovala v rukou Maďarů či Italů. Není bez zajímavosti, že značná poptávka po legendárním noži mezi sběrateli inspirovala tradiční českou firmu Mikov k produkci omezené série osobitých replik dýk M 1917 v roce 2009 u příležitosti 215. výročí založení společnosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907