Záludní drabčíci se vydávají za mravence a nenápadně je požírají

14.03.2017 - Stanislav Mihulka

Brouci drabčíci se naučili, jak přelstít nebezpečné mravence nájezdníky

Drabčík v převleku -<p>Drabčíci žijí s mravenci a tajně jim škodí</p>
Drabčík v převleku -

Drabčíci žijí s mravenci a tajně jim škodí


Reklama

Je to jeden z nejzáludnějších triků, jaký kdy vznikl v přírodě během evoluce. Někteří brouci drabčíci změnili tvar těla tak, že více než brouky připomínají mravence. Dokonce mají i stejný pach a pohybují se jako mravenci. Bez problémů se vmísí mezi obávané mravence nájezdníky (anglicky army ants) a požírají jejich mladé.

Podle nového výzkumu je taková strategie zřejmě velmi úspěšná, protože během historie vznikla u drabčíků nejméně dvanáctkrát. Drabčíci vždy nejprve lovili mravence nájezdníky na jejich výpravách, a pak se u nich vyvinula schopnost žít v převleku mezi mravenci.

TIP: Přijde invaze mravenců? Kolonie etiopských mravenců mohou zaplavit svět

Výzkum to byl velmi náročný a vyžadoval odolné a vytrvalé vědce. Mravenci nájezdníci jsou agresivní a obvykle je mezi tak 1 drabčík na 5 tisíc mravenců. Objevit drabčíky mezi mravenci a získat jejich DNA pro výzkum tudíž nebylo vůbec snadné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Taku Shimada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907