Zámek Schönbrunn: Perla barokní architektury

24.07.2016 - Kristýna Krbálková


Reklama

Dobová fotografie zachycuje jednu z nejslavnějších staveb Vídně, zámek Schönbrunn, který je nerozlučitelně spojen s habsburským domem. Jaká je jeho historie?

Nejkrásnější studánka

Na jihozápadním okraji Vídně stával v 16. století lovecký zámeček obklopený rybníky a lesy plnými zvěře, kam panstvo vyráželo na hony. Jednoho dne roku 1619 se tam na lov vydal i císař Matyáš. Hnal se zrovna za vyhlédnutou zvěří, když na něj zpoza houští vykoukla studánka. Překvapením zvolal: „Jaká to krásná studánka!“ Jen samozřejmě německy: „Welch’ schöner Brunn!“ A tak, když kolem roku 1642 nechala císařská rodina na místě loveckého areálu postavit letohrádek obklopený zahradami, dostal jméno Schönbrunn.

Jenže vídeňská smetánka se z nového sídla neradovala dlouho. V roce 1683 přitáhli na Vídeň Turci a zámek i s okolními budovami a zahradami proměnili v hromadu sutin. Už čtyři roky nato povolal císař Leopold I. do Vídně známého architekta Fischera z Erlachu, aby na tom krásném místě postavil reprezentativní sídlo pro následníka trůnu. Fischer se do práce vrhl s nadšením a brzy císaři představil plány na sídlo ještě větší a krásnější než francouzské Versailles. Jenže tahle nádhera měla být příšerně drahá, a Leopold smetl návrh ze stolu. Architekt nakonec přišel se skromnějším plánem a mohlo se začít stavět. Dnešní podobu zámku vtiskla Marie Terezie, která ho roku 1740 dostala darem od svého otce. Za její vlády přibylo třeba jedno patro, zoologická a botanická zahrada i divadlo.

  • Zdroj textu:

    Časostroj 12/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Obnova historických budov vyžaduje znalost tradičních technik, jako je práce se dřevem či tvorba jemných omítek.

Zajímavosti

Letecká doprava v Chicagu

Věda

Dnes silnice číslo 66 slouží hlavně turistům a nostalgikům.

Historie

Výskoky nad hladinu (tzv. breaching) keporkaci daleko více prováděli, když od sebe byly velrybí skupiny dál...

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907