Zámek Velké Losiny: Romantická kulisa čarodějnických procesů

08.07.2016 - Marek Vlha


Reklama

Fotografie zachycuje zámek Velké Losiny, který neblaze proslul jako dějiště čarodějnických procesů. Po tři století byli vlastníkem Velkých Losin příslušníci mocného rodu Žerotínů, kteří tvrz postupně upravili do podoby renesančního zámku. Velkým Losinám přála skutečnost, že se během třicetileté války vyhnuly zpustošení švédskými vojsky. Stejně tak šťastně dokázali původně protestantští Žerotínové vykličkovat i z pobělohorských konfiskací. Vzhledem k tomu, že losinský pán Jan Jetřich ze Žerotína i jeho bratr Přemek aktivně podporovali stavovské povstání, je to s podivem. Císaře nakonec usmířili vlivní přímluvci, přestoupení členů rodu ke katolictví a vyplacení náhrad ve výši sto tisíc zlatých.  

Losinský zámek a jeho interiér je dnes cenným dokladem renesanční architektury, protože většina podobných památek u nás byla přestavěna v barokním slohu. Stavební úpravy se sice nevyhnuly ani Velkým Losinám, nezměnily však jejich základní podobu. V první polovině 18. století do zámeckého areálu přibyla například rodová kaple a francouzská zahrada. Rozmařilý barok ale do Velkých Losin nepřinesl jen zvelebování. V letech 1678 až 1696 byly spojeny s monstrózním inkvizičním procesem proti čarodějnicím, jenž postihl celé Jesenicko a stal se inspirací k románu a stejnojmennému filmu Kladivo na čarodějnice. 

Koncem 18. století se Žerotínové ocitli ve finančních problémech a roku 1802 prodali losinské panství Lichtenštejnům. Velké Losiny přestaly být stálým sídlem vrchnosti, což je zřejmě zachránilo před dalšími přestavbami. Lichtenštejnové zámek vlastnili až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2014

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907