Zapomeňte na rovery: Astronauté možná budou brázdit Měsíc na motorkách

22.10.2021 - Stanislav Mihulka

Lunární motorky Tardigrade by se mohly stát alternativou těžších a hlavně větších lunárních roverů

<p>Koncept lunární motorky Tardigrade.</p>

Koncept lunární motorky Tardigrade.


Reklama

Všichni známe americké rovery LRV (Lunar Roving Vehicle), v nichž se proháněly po Měsíci posádky misí Apollo 15, 16 a 17. Zaměstnanci německého výrobce motocyklů Hookie ale dobře znají Hvězdné války a inspirovali se jednostopými vozidly a vznášedly, na nichž se často vozí jejich hrdinové.

Pro budoucí výpravy na Měsíc navrhli lunární motocykl, který nazvali „Tardigrade“, čili „Želvuška“, podle známých nesmírně odolných mikroskopických živočichů. Želvušky by měly jezdit po Měsíci rychlostí až 15 kilometrů za hodinu. To je sice jen o málo rychleji, než soudobá lunární vozidla, ale v porovnání s nimi by motocykl mnohem lépe manévroval.

Jeden rover nebo 4 lunární motorky?

Lunární motocykl s elektrickým pohonem by měl být postaven z lehkých a odolných materiálů, jako je kevlar a hliník. Měl by vážit asi 140 kilogramů. To jsou asi dvě třetiny hmotnosti klasického lunárního roveru LRV. Tardigrade je zároveň mnohem méně objemný. Do prostoru pro jeden lunární rover by se vešly 3 až 4 tyto motocykly. 

TIP: NASA vyšle na Měsíc rover VIPER: Jeho úkolem bude hledání vodního ledu

Jízda po Měsíci není jen tak. Přináší celou řasu technologických výzev, jako je například nutnost vytvoření speciálního mazadla pro elektrický motocykl v mimozemských podmínkách. Kvůli tomu se Hookie spojili se společností PURAGLOBE, která takové mazadlo vyvíjí. Největší výzvu podle tiskového prohlášení Hookie představuje konstrukce balónových kol Tardigrade. Ultralehká litá a bezvzduchová kola chce Hookie vyrobit pomocí 3D tisku z několika menších dílů. Podle spoluzakladatelky Hookie Sylvie Müllerové jejich design zanechal hluboký dojem v NASA. Je možné, že se časem astronauti budou opravdu vozit po Měsíci na motorkách.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907