Řecký král Agamemnón odtáhl do války, ještě předtím ale obětoval vlastní dceru. Jeho ženě Klytaimnéstře nezbylo nic než prázdné manželské lože a oči pro pláč. Měla pokorně čekat, až se jí král vrátí? To by jí hrdost nikdy nedovolila. Rozhodla se pomstít!
Když mykénský král Agamemnón dorazil s vojskem do přístavu Aulida, vládlo naprosté bezvětří. Několik dní čekal, ale marně. Netrpělivý vladař zuřil: „Tohle má být začátek velkého tažení do Tróje?!“
Povolali proto věštce Kalcháse, aby odhalil důvod nepřízně počasí. Věštec králi zvěstoval krutou zprávu – bohyně Artemis je nazlobená. Agamemnón totiž zabil její posvátnou laň. Vykoupit se může jedině tím, že i on obětuje něco sobě drahého – dceru Ífigeneii!
Král se bránil: „Vlastní dítě? Nikdy!“ Ostatní velitelé ho ale nabádali k odpovědnosti a dokonce mu pohrozili, že si zvolí jiného vůdce. Agamemnón nechtěl přijít o moc. Toužil získat zpět krásnou Helenu, manželku svého bratra Meneláa, a tak nakonec svolil…
Ífigeneie dorazila téměř okamžitě. Nalhali jí totiž, že velký hrdina Achilles chce, aby se stala jeho ženou. Na místě se však dozvěděla krutou pravdu – místo svatby se chystá její smrt! Několik dlouhých hodin nemohla hrůzou ani promluvit. Klytaimnéstra šílela a půvabné královské dcery se zastal i samotný Achilles. Nic však nepomohlo. Nakonec nezbývá, než hrůzný osud přijmout se vztyčenou hlavou. Ífigeneie se proto rozhodla: „Pro vítězství achajských zbraní se vzdám vlastního života!“
Přišla k obětnímu oltáři a nejlepší bojovníci země nad její odvahou dojetím slzeli. Pak Kalchás uchopil nůž a v ten moment se stal zázrak. Zasáhla Artemis – statečnou mladou ženu proměnila v laň a unesla ji, aby ji v Tauridě ustanovila mocnou kněžkou.
Klytaimnéstra se cítila ukřivděná. Jakmile na obzoru zmizela poslední válečná loď, jako by zapomněla, co se od ní jako od vládkyně čeká. Do svých komnat si pozvala milence – králova bratrance Aigistha, jehož svodům se ani neobtěžovala odolávat!
Válka trvala celých deset let. Hříšní milenci tak měli dostatek času připravit plán, jak se zbavit nenáviděného manžela a panovníka. Trója padla a Řekové ve válce zvítězili. Klytaimnéstru ale ani kořist nelákala natolik, aby svého muže vzala na milost.
TIP: Odysseova cesta domů: Manželku musel o své totožnosti nejdřív přesvědčit
Jakmile Agamemnón dorazil, zrádný Aigisthos se vypravil svého vládce přivítat. Na jeho počest připravil velkolepou hostinu. V hodovní síni už ale čekalo dvanáct ukrytých nájemných vrahů. Agamemnóna a jeho nejbližší druhy bez milosti během oslav zavraždili. Klytaimnéstra ani nehnula brvou. Spokojený Aigisthos krále pohřbil, oženil se s jeho vdovou a sám sebe prohlásil za mykénského krále.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)