Odysseova cesta domů: Manželku musel o své totožnosti nejdřív přesvědčit

Když odjížděl do Trójské války, slíbil Odysseus manželce Penelopě, že se vrátí. Cesta domů ale nakonec byla ještě dobrodružnější, než samotná legendární válka

06.09.2019 - Kateřina Höferová



Historie o Trójské válce je dobře známá. Krásná Helena prchne od manžela s princem Paridem do nedobytného města Trója. Spartský král Meneláos je však žárlivý a je ochoten obětovat vše, aby dostal svou ženu zpět. Do dlouhé války netáhne jen on, ale i velký počet jeho královských spojenců.

Do boje musí mezi nimi i Odysseus – čerstvý otec synka Telémacha, který by nejraději zůstal doma a zajímal se o svou vlastní manželku Penelopu. Dokonce předstíral šílenství, aby se k armádě nemusel připojit!

Ačkoli nakonec odjede se značnou nechutí, v Trójské válce platí za jednoho z nejlepších. Co nevyhraje silou, dokáže svými léčkami. Ostatně to on vymyslí slavného trójského koně. Válka končí dobytím a vypleněním města a zdá se, že cestě zpátky už nic nebrání. Ve skutečnosti se však protáhne na dlouhých deset let plných nástrah a léček.

Konečně doma?

Odysseus konečně doplul domů, na ostrov Ithaka. Poznává každé zákoutí a nejraději by se co nejrychleji vypravil do paláce a obejmul svou ženu a jediného syna. Moudrá bohyně Athéna ho ale varuje. Zlí nápadníci lační po královské koruně a ruce jeho manželky! Takoví se nebudou štítit ani vraždy navrátivšího se manžela…

Jeho podoba se navíc za mnohá léta proměnila. Jen těžko by unaveném tulákovi viděli svého krále. Musí na to jinak. Pomůže starý přítel. Pasák Eumaios. Pomáhá kdekomu z potřebných. A nezklame ani teď, aniž tuší, že před ním stojí samotný král. Ruku k dílu přiloží i bohyně Athéna. Díky jejímu zdařilému plánu se po dlouhých dvaceti letech Odysseus tajně setkává se svým synem. Na radovánky ale není mnoho času. Je potřeba chytře vrátit vládu tomu, komu patří!

Do paláce se panovník vrací v převleku za starého žebráka. A nestačí se divit. Stovky mužů hodují, popíjí a chovají se jako doma. Žebrajícímu chudákovi sem tam hodí trochu peněz nebo kousek jídla. Kdyby jen tušili, kdo se pod převlekem skrývá! Nešťastná Penelopa se je marně snaží vyhnat. Nepomáhá nic. Její nápadníci jsou neodbytní. Ale i trpělivost krásné královny má své meze. Když vstoupí do sálu mezi ostatní, už má plán.

Provdá se jen za toho, kdo napne luk jejího manžela a prostřelí dvanáct za sebe postavených sekyr. Posilnění ctitelé neváhají. A když se do souboje přihlásí i žebrající stařec, jen se vesele baví. Zdá se, že smůla, která Odyssea provázela tolik let, konečně zůstala stát opodál. Svůj luk pozná snadno. Ví, že nikdo nemá k jeho napnutí dostatek síly. A nikdo nemíří tak dobře, jako chrabrý bojovník! Sekyry jsou prostřeleny a Odysseus je zpátky! Okamžité tresty neminou ani jednoho z podlézavých a koruny chtivých nepřátel. Luk míří přesně a šípy za sebou nechávají desítky mrtvých... 

Co ví jenom manžel?

Bitva je vyhraná, teď už jen zbývá přesvědčit milovanou Penelopu, kdo je jejím zachráncem. Nešťastná žena dlouho nevěří, že otrhaný tulák je skutečně jejím manželem. Jak zjistit, zda to není podvodník? Brzy ale dostane nápad. Rozkáže mu přenést manželskou ložnici do jiné místnosti.

TIP: Skutečná láska krásné Heleny: Byla Trója zničena kvůli milostnému omylu?

Když Odysseus uslyší tento rozkaz, musí se smát. Úkol je nesmyslný. Ložnici totiž stavěl on sám, a to kolem velkého olivovníku! Toto nemohl vědět niko jiný než sám Odysseus. Je to on! Tolik vytoužený muž se po dlouhých letech vrací domů. Objímání nebere konců. Rodina je konečně pohromadě. Když svého syna uvidí i starý a slabý Odysseův otec Laertés, pláče dojetím. Dvacet roků strastiplného putování, boží msty i lidského zklamání jsou pryč. Do Ithaky se opět vrátil král, manžel a otec.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci