Pepek Námořník to věděl. Ze špenátu můžete mít spousty svalů
V dnešní době se už pomalu začínají tisknout náhradní orgány z biologických materiálů a buněk. Stále ale ještě zbývá překonat technické obtíže, jako například komplikace při tvorbě jemně uspořádaného cévního systému, který by měl zásobovat vytištěné nebo vypěstované orgány.
Bioinženýři se inspirovali Pepkem Námořníkem a vytvořili srdeční tkáň v materiálu, který získali z listů špenátu. Původní listy zbavili buněk, čímž vznikla struktura z celulózy, která je překvapivě podobná uspořádání části cévní soustavy v lidském těle.
Takto upravený list nechali osídlit lidskými buňkami, které vytvořily napodobeninu srdeční tkáně. Srdce na listu pak připojili zařízení, které podobně jako krevní oběh zásobovalo srdeční tkáň živinami a kyslíkem.
TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta
Podle bioinženýrů by různé části rostlin mohly sehrát významnou roli při tvorbě mnoha typů náhradních tkání pro lidské pacienty.
Worchester Polytechnic Institute
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)