Zázrak bioinženýrů: Srdeční tkáň vyrobená ze špenátových listů

29.03.2017 - Stanislav Mihulka

Pepek Námořník to věděl. Ze špenátu můžete mít spousty svalů

Srdce ze špenátu -<p>Srdeční buňky mohou vytvořit tkáň na listu rostliny</p>
Srdce ze špenátu -

Srdeční buňky mohou vytvořit tkáň na listu rostliny


Reklama

V dnešní době se už pomalu začínají tisknout náhradní orgány z biologických materiálů a buněk. Stále ale ještě zbývá překonat technické obtíže, jako například komplikace při tvorbě jemně uspořádaného cévního systému, který by měl zásobovat vytištěné nebo vypěstované orgány.

Bioinženýři se inspirovali Pepkem Námořníkem a vytvořili srdeční tkáň v materiálu, který získali z listů špenátu. Původní listy zbavili buněk, čímž vznikla struktura z celulózy, která je překvapivě podobná uspořádání části cévní soustavy v lidském těle.

Takto upravený list nechali osídlit lidskými buňkami, které vytvořily napodobeninu srdeční tkáně. Srdce na listu pak připojili zařízení, které podobně jako krevní oběh zásobovalo srdeční tkáň živinami a kyslíkem.

TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

Podle bioinženýrů by různé části rostlin mohly sehrát významnou roli při tvorbě mnoha typů náhradních tkání pro lidské pacienty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Worchester Polytechnic Institute

  • Zdroj fotografií: Worchester Polytechnic Institute

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907