Zázrak bioinženýrů: Srdeční tkáň vyrobená ze špenátových listů

29.03.2017 - Stanislav Mihulka

Pepek Námořník to věděl. Ze špenátu můžete mít spousty svalů

Srdce ze špenátu -<p>Srdeční buňky mohou vytvořit tkáň na listu rostliny</p>
Srdce ze špenátu -

Srdeční buňky mohou vytvořit tkáň na listu rostliny


Reklama

V dnešní době se už pomalu začínají tisknout náhradní orgány z biologických materiálů a buněk. Stále ale ještě zbývá překonat technické obtíže, jako například komplikace při tvorbě jemně uspořádaného cévního systému, který by měl zásobovat vytištěné nebo vypěstované orgány.

Bioinženýři se inspirovali Pepkem Námořníkem a vytvořili srdeční tkáň v materiálu, který získali z listů špenátu. Původní listy zbavili buněk, čímž vznikla struktura z celulózy, která je překvapivě podobná uspořádání části cévní soustavy v lidském těle.

Takto upravený list nechali osídlit lidskými buňkami, které vytvořily napodobeninu srdeční tkáně. Srdce na listu pak připojili zařízení, které podobně jako krevní oběh zásobovalo srdeční tkáň živinami a kyslíkem.

TIP: Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

Podle bioinženýrů by různé části rostlin mohly sehrát významnou roli při tvorbě mnoha typů náhradních tkání pro lidské pacienty.

  • Zdroj textu:

    Worchester Polytechnic Institute

  • Zdroj fotografií: Worchester Polytechnic Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907