Zázrak, či šarlatánství? Barevné obrazce vyhnaly holuby z brazilského kostela

Farníky v brazilskému kostelu obtěžovaly nálety holubů během bohoslužeb. Pomohlo až velmi originální opatření

04.08.2017 - Zuzana RychláJako „opravdové holubí peklo“, tak popisovali farníci atmosféru bohoslužeb v kostelu Nossa Senhora da Consolação v centru brazilského São Paula. Ptáci z blízkého okolí vlétávali do útrob chrámu, kde rušili věřící. Všude po nich zůstávalo peří a holubí trus. Představení kostela se proto obrátili na společnost Protec, aby je nevítaných návštěvníků zbavila.

Holubí "hypnóza"

Firma přišla s neortodoxním, ale podle slov farníků takřka dokonale funkčním a navíc humánním řešením. Na dveře a okna kostela firma umístila obrazce sestávající se z barevných soustředných kruhů. Obrazce prý způsobují ptákům závratě a odrazují je od náletů na kostel

Přestože oslovení odborníci nad popisovaným řešením jen nevěřícně kroutí hlavou, farníci se shodují, že ptáci se nyní svatostánku téměř zcela vyhýbají.

„Pokud bychom chtěli u holubů dosáhnout pocitů závratě, museli bychom nějakým způsobem ovlivnit vnímání jejich vnitřního ucha. Možná by k tomu mohl, podobně jako u lidí, posloužit otáčející se obraz, o efektivitě statického obrazu ale silně pochybuji,“ okomentoval použité řešení brazilský profesor ornithopathologie Thiago Dantas. Firma Protec se ovšem dušuje, že nejde o žádné šarlatánství a uvedený postup se používá i na dalších místech na světě. 

  • Zdroj textu

    BBC Brazil

  • Zdroj fotografií

    Facebook | BBC Brazil


Další články v sekci