Zázrak transplantace: Slepému pulci vrátilo zrak oko voperované na ocas

03.04.2017 - Stanislav Mihulka

Vypadá to jako experiment šíleného vědce, ale experiment s transplantací očí může mít zcela zásadní dopad pro lidské pacienty

Pulec s náhradním okem -<p>Slepý pulec dostal nové oko na ocas </p>
Pulec s náhradním okem -

Slepý pulec dostal nové oko na ocas 


Reklama

Transplantace orgánů, jako jsou plíce nebo srdce, už dnes probíhají vcelku běžně. Se smyslovými orgány, jakou jsou například oči, to je ale mnohem horší. Vědci řeší hlavně to, jak takový orgán znovu připojit k oku.

Tak trochu děsivý experiment amerických vědců ukázal, že to možná až tak obtížné nebude. Nejprve odejmuli oči zárodkům pulců, a pak je transplantovali zpět, jenomže na jiné místo. Namísto dvou očí na hlavě měli pulci po zákroku jedno oko na svém ocasu.

Oko na ocasu

Vědci nenapojovali nervy oka na mozek pulce, ale stimulovali růst nervů pomocí zolmitriptanu, což je lék používaný při migréně a je o něm známo, že ovlivňuje vývoj nových nervů.

TIP: Transplantace lidských kmenových buněk vrátila zrak pokusným králíkům

Experimenty s pulci potvrdily, že i když mají oko jen tak voperované do ocasu, tak se jim částečně obnovil zrak. Výsledky výzkumu budou velmi užitečné pro vývoj metod transplantací lidského oka a dalších problematických orgánů.

  • Zdroj textu:

    Tufts University

  • Zdroj fotografií: Allen Discovery Center at Tufts University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907