Zbarvení dinosaurů: Sinosauropteryx byl opeřeným dravcem s maskou lupiče

30.10.2017 - Stanislav Mihulka

Barevní a výrazní. Takoví byli alespoň někteří dinosauři

Sinosauropteryx - Malý dravý dinosaurus používal kamufláž
Sinosauropteryx - Malý dravý dinosaurus používal kamufláž

Reklama

Jak vypadali dinosauři? Díky náročné práci paleontologů se to postupně dozvídáme. Dnes už víme, že pro dinosaury byl důležitý zrak a barvy, stejně jako pro dnešní ptáky. Proto není zvláštní, že se u nich vyvinuly výrazné barevné vzory.

Britští vědci nedávno odhalili, jak byl původní vzhled malých dravých dinosaurů z příbuzenstva ptáků – sinosauropteryxů. Tito druhohorní dravci se skrývali před kořistí i před velkými predátory díky peří s kamufláží.

TIP: Někteří druhohorní dinosauři byli opeření. Mohli ale létat?

Měli pruhovaný ocas a jejich oči na jinak světlé hlavě lemoval tmavý pruh. Jako by to byli lupiči s maskou, kteří řádili na počátku období křídy, asi před 125 miliony let. Vědci usuzují, že díky takovému zbarvení mohli tito dinosauři využívat okolní vegetaci k účinnému maskování. Právě Sinosauropteryx se před lety stal prvním dinosaurem, u něhož vědci spolehlivě potvrdili opeření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, University of Bristol

  • Zdroj fotografií: Robert Nicholls

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907