Pistoli SkinGun lze nabít kmenovými buňkami pacienta
Zní to jako science fiction, ale ve skutečnosti jde o pozoruhodný nápad pro regenerativní medicínu. Společnost RenovaCare vyvinula postup, jak urychlit hojení popálenin pomocí kmenových buněk.
Lékaři nejprve pacientovi odeberou jeho vlastní kmenové buňky, zpracují je, a pak je pomocí pistole SkinGun nasprejují přímo do popálenin.
TIP: Jak spravit poškozenou lebku? Napěstováním kmenových buněk!
Tímto způsobem lze pokrýt mnohonásobně větší plochu než klasickými postupy a téměř všechny použité kmenové buňky přitom zůstanou životaschopné. Popáleniny se pak hojí mnohem rychleji, než při standardní léčbě kožními implantáty.
Inhabitat, RenovaCare
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)