Zbytky chodníku přes moře: Čedičový útvar u pobřeží Severního Irska

09.11.2018 - Marek Telička

Na pobřeží Severního Irska se nachází pozoruhodný geologický útvar, který místní obyvatelé již dávno nazvali Clochán an Aifir, tedy Obrův chodník. Útvar je tvořen zhruba 40 000 čedičovými sloupci

<p>Pravidelnost odloučených čedičových sloupců si lidé dříve neuměli vysvětlit. Díky tomu vznikla barvitá legenda o chodníku přes moře.</p>

Pravidelnost odloučených čedičových sloupců si lidé dříve neuměli vysvětlit. Díky tomu vznikla barvitá legenda o chodníku přes moře.


Reklama

Nejvyšší z čedičových sloupů jsou asi 12 metrů vysoké. Sloupce vznikly díky sopečné erupci před cca 50–60 miliony let. Tehdy láva při ochlazování ztuhla do této formy, jež je u čediče častá (vzpomeňme například Panskou skálu u Kamenického Šenova, nebo kamenné varhany na Zlatém vrchu). Severoirské „varhany“ jsou asi nejznámější kamennou formací tohoto druhu na světě.

Možná ještě zajímavější než geologický princip vzniku je starobylá legenda, která se o Obrově chodníku dodnes vypráví. Popisuje dílo irského válečníka Finna MacCoola, který z šestiúhelných kamenů vybudoval cestu přes moře do Skotska. Po ní ovšem na sever Irska přišel skotský obr Benandonner, jenž Finna vyzval k zápasu.

TIP: Skalní útvary středního Pováží: V krajině bílých skal

Vzhledem k tomu, že Benandonner byl mnohem větší než irský hrdina, snažil se Finn ze zápasu vyvléknout. Jeho žena Oonagh nakonec dostala nápad, jak se goliáše zbavit. Převlékla manžela za malé dítě a uložila jej do kolébky. Když se po něm Benandonner přišel ptát, Oonagh odvětila, že Fionn právě rube dřevo, ale brzy se vrátí. Při čekání mu představila svého „syna“ – samotného Finna v kolébce. Když obr viděl, jak je „novorozeně“ velké, utekl ze strachu před jeho jistě mnohonásobně větším otcem. Při útěku za sebou strhl cestu, aby jej „nesmírný obr Finn MacCool“ nemohl pronásledovat

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907