Reklama


Zbytky chodníku přes moře: Čedičový útvar u pobřeží Severního Irska

09.11.2018 - Marek Telička

Na pobřeží Severního Irska se nachází pozoruhodný geologický útvar, který místní obyvatelé již dávno nazvali Clochán an Aifir, tedy Obrův chodník. Útvar je tvořen zhruba 40 000 čedičovými sloupci

<p>Pravidelnost odloučených čedičových sloupců si lidé dříve neuměli vysvětlit. Díky tomu vznikla barvitá legenda o chodníku přes moře.</p>

Pravidelnost odloučených čedičových sloupců si lidé dříve neuměli vysvětlit. Díky tomu vznikla barvitá legenda o chodníku přes moře.


Reklama

Nejvyšší z čedičových sloupů jsou asi 12 metrů vysoké. Sloupce vznikly díky sopečné erupci před cca 50–60 miliony let. Tehdy láva při ochlazování ztuhla do této formy, jež je u čediče častá (vzpomeňme například Panskou skálu u Kamenického Šenova, nebo kamenné varhany na Zlatém vrchu). Severoirské „varhany“ jsou asi nejznámější kamennou formací tohoto druhu na světě.

Možná ještě zajímavější než geologický princip vzniku je starobylá legenda, která se o Obrově chodníku dodnes vypráví. Popisuje dílo irského válečníka Finna MacCoola, který z šestiúhelných kamenů vybudoval cestu přes moře do Skotska. Po ní ovšem na sever Irska přišel skotský obr Benandonner, jenž Finna vyzval k zápasu.

TIP: Skalní útvary středního Pováží: V krajině bílých skal

Vzhledem k tomu, že Benandonner byl mnohem větší než irský hrdina, snažil se Finn ze zápasu vyvléknout. Jeho žena Oonagh nakonec dostala nápad, jak se goliáše zbavit. Převlékla manžela za malé dítě a uložila jej do kolébky. Když se po něm Benandonner přišel ptát, Oonagh odvětila, že Fionn právě rube dřevo, ale brzy se vrátí. Při čekání mu představila svého „syna“ – samotného Finna v kolébce. Když obr viděl, jak je „novorozeně“ velké, utekl ze strachu před jeho jistě mnohonásobně větším otcem. Při útěku za sebou strhl cestu, aby jej „nesmírný obr Finn MacCool“ nemohl pronásledovat

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Archeologické vykopávky v dávno zaniklém mixtéckém městě Teposcolula Yucundaa.

Zajímavosti
Revue

Nejmenší planetou Sluneční soustavy je (po vyřazení Pluta) Merkur, který měří v průměru 4 880 km. Průměr Země je téměř trojnásobný – 12 756 km.

Vesmír

Vojáci 1. dělostřeleckého pluku z Prahy odjíždějí na jižní Slovensko bojovat v československo-maďarské válce.

Historie
Válka

Vyfotit delfínovce araguaiského není vůbec snadné. Neskáčou totiž nad hladinu. Na snímku delfínovec amazonský v zoo Duisburg.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907