Zcela unikátní nález z druhohor: První fosilie amonita bez schránky

25.01.2021 - Stanislav Mihulka

V oblasti bavorského Solnhofenu se podařilo objevit vzácnou fosilii amonita ze sklonku jury, který přišel o svou svou schránku…

<p>Amonité jsou skupinou vyhynulých měkkýšů. Ve výřezu jejich typická schránka.</p>

Amonité jsou skupinou vyhynulých měkkýšů. Ve výřezu jejich typická schránka.


Reklama

Amonité byli velkou skupinou hlavonožců se schránkami, často ornamentálně tvarovanými, kteří žili v oceánech od devonu až do katastrofálního vymírání na konci období křídy. Z fosilních vrstev jich známe velké množství druhů, rozmanitých velikostí a tvarů. Doposud ale pokaždé šlo o nález schránky z uhličitanu vápenatého, která snadno vytváří fosilii.

Měkká těla se uchovávají mnohem vzácněji a obvykle jsou k tomu nutné speciální podmínky prostředí. Takové podmínky se vyskytly asi před 150 miliony let, na samotném konci období jury, v oblasti tehdejšího souostroví Solnhofen. Tehdy vznikla fosilie amonita, která je zcela výjimečná v tom, že se zachovaly měkké tkáně. Schránka se tentokrát naopak nezachovala.

TIP: Extrémně vzácný nález: Vědci objevili vyhynulého hlavonožce v jantaru

Christian Klug z univerzity v Curychu a jeho spolupracovníci našli tuto fosilii poblíž bavorského města Eichstätt. Podle vědců připadají v úvahu dva možné scénáře vzniku fosilie – amonit mohl trpět nějakou nemocí či nepřízní osudu, která způsobila odpadnutí schránky, anebo přišel o schránku při útoku nějakého mořského predátora. Ať tak či onak, podobné nálezy jsou pro paleontology velmi cenné a nabízejí zajímavé poznatky o tělesné stavbě dotyčných živočichů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907