Zčernaly mu oči, nos i jazyk: Poslední hodiny Ladislava Pohrobka

23.01.2017 - Jindřich Kačer

Rychlý průběh nemoci Ladislava Pohrobka byl natolik podivný, že vyvolával otazníky ještě dlouhá staletí

Ladislav se snoubenkou -<p>Zduřeniny v oblasti třísel před lékaři zatajil, zřejmě z obavy před hanbou. Co by mu na to řekly lazebnice a nastávající manželka?</p>
Ladislav se snoubenkou -

Zduřeniny v oblasti třísel před lékaři zatajil, zřejmě z obavy před hanbou. Co by mu na to řekly lazebnice a nastávající manželka?


Reklama

Ještě v neděli 20. listopadu ráno se král cítil naprosto zdráv a po ranní mši byl plný mladického života. První příznaky přišly v 16 hodin odpoledne, kdy Ladislava rozbolela hlava a zřejmě i ruce a nohy. Zatím nic vážného. Jenže už v noci se mu vyvrhly dvě hlízy a hlavně trpěl bolestivými zduřeninami v oblasti třísel, které však nerozumný sedmnáctiletý mladík před lékaři zatajil.

Poslední hodiny

A tak mu lékaři zatím doporučili jen se vypotit. Dovolili mu ráno vstát a zúčastnit se soudu, při němž prý na králi nebyly znát známky bolesti, ale přítomní si všimli jeho stísněnosti ve tváři a v řeči. Odpoledne se účastnil veselého stolování a večer pojedl s chutí ředkvičky, o nichž později někteří tvrdili, že byly otrávené. Pak ho ovšem přepadly silné bolesti žaludku, které se během noci změnily v záchvaty. Kolem čtvrté ráno už v úterý 22. listopadu nechal přivolat lékaře, kteří objevili už veškeré příznaky včetně bolavých třísel a dalších hlíz. Vyšetřili moč, ale nic závažného nenalezli. Předepsali mu tedy léky, jako by byl otráven: dávidla a projímadla, aby ze sebe dostal vše špatné pryč. A pouštěli mu žilou, což byl tehdy nejobvyklejší způsob léčení kdečeho.

Jenže přes den se králův stav výrazně zhoršil. Občas upadl do mdlob, a i když byl při vědomí, cítil se stále více schvácený a lékaři nahmatali další hlízy i v hloubi těla. Večer prý ještě při plném vědomí z okna pozoroval kometu, kterou ovšem všichni považovali za špatné znamení. Na žádný další způsob léčby lékaři nepřišli, a tak se králův stav dramaticky zhoršoval. Příštího dne, ve středu 23. listopadu dopoledne, si k sobě zavolal Jiřího z Poděbrad. Poděkoval mu za péči o království, informoval ho o své poslední vůli a žádal poslední svátosti včetně zpovědi. Bylo mu jasné, že brzy zemře. Stalo se tak kolem čtvrté hodiny odpoledne, přičemž těsně předtím mu ještě zčernaly oči, nos i jazyk a na trupu vyskočily černé skvrny – podkožní hematomy. Jinak ovšem skonal při plném vědomí mysli.

Na co král zemřel?

Spekulace současníků, pozdějších historiků i lékařů zahrnovaly především dvě verze: otravu a mor. Ladislavovy ostatky byly mnohokrát zkoumány, ale otravu neprokázaly. Až antropolog Emanuel Vlček v osmdesátých letech moderními metodami při zkoumání ostatků konečně stoprocentně prokázal, že král zemřel na jistý druh leukémie (hemastoblóza lymfatického typu) s neuvěřitelně rychlým průběhem. Otázkou zůstává jen to, zda král dostal nemoc dědičně, nebo ji vyvolaly otřesné psychické zážitky z Bělehradu a Budína za poslední rok – čili prožitý stres. Tomu by mohla nasvědčovat i předchozí nespavost a živé sny.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 11/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907