Zděděno od předků: Strach z pavouků a hadů máme možná už od narození

23.10.2017 - Stanislav Mihulka

Svět je plný nebezpečných pavouků a hadů. Varují nás před nimi i geny

Pavouk - Strach z pavouků je velmi běžný
Pavouk - Strach z pavouků je velmi běžný

Reklama

Pavouků a hadů se bojí spousta lidí. Nový výzkum ukazuje, že tenhle strach není naučený, ale zděděný. Hrůzu z osminohých stvoření a beznohých plazů máme zřejmě přímo ve svých genech.

Vědci to zjistili tak, že ukazovali různé obrázky šestiměsíčním nemluvňatům. I když v tomto věku děti vlastně nic pořádně nevnímají a nechápou, tak na obrázky pavouků a hadů reagovaly jejich oči zúžením zorniček, které vědci měřili infračerveným zařízením. Obrázky květů a ryb nechaly kojence v klidu.

TIP: Smrtící pavouci koutníci mají nebezpečně kvalitní pavučiny

Zatím není úplně jasné, co taková reakce u nejmenších dětí znamená. Ale podle vědců výsledky pozorování naznačují, že máme v genech zabudovaný mechanismus, který nám připomíná, že se máme mít na pozoru před nebezpečnými tvory. Je to taková výstražná siréna, která nás už dlouho chrání před pokousáním pavoukem nebo uštknutím hadem.

  • Zdroj textu:

    Max Planck Institute, Frontiers in Psychology

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907