Zděděno od předků: Strach z pavouků a hadů máme možná už od narození

23.10.2017 - Stanislav Mihulka

Svět je plný nebezpečných pavouků a hadů. Varují nás před nimi i geny

Pavouk - Strach z pavouků je velmi běžný
Pavouk - Strach z pavouků je velmi běžný

Reklama

Pavouků a hadů se bojí spousta lidí. Nový výzkum ukazuje, že tenhle strach není naučený, ale zděděný. Hrůzu z osminohých stvoření a beznohých plazů máme zřejmě přímo ve svých genech.

Vědci to zjistili tak, že ukazovali různé obrázky šestiměsíčním nemluvňatům. I když v tomto věku děti vlastně nic pořádně nevnímají a nechápou, tak na obrázky pavouků a hadů reagovaly jejich oči zúžením zorniček, které vědci měřili infračerveným zařízením. Obrázky květů a ryb nechaly kojence v klidu.

TIP: Smrtící pavouci koutníci mají nebezpečně kvalitní pavučiny

Zatím není úplně jasné, co taková reakce u nejmenších dětí znamená. Ale podle vědců výsledky pozorování naznačují, že máme v genech zabudovaný mechanismus, který nám připomíná, že se máme mít na pozoru před nebezpečnými tvory. Je to taková výstražná siréna, která nás už dlouho chrání před pokousáním pavoukem nebo uštknutím hadem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Max Planck Institute, Frontiers in Psychology

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907