Spojené arabské emiráty patří mezi vůbec nejbohatší země světa. Zbohatnout se zde dá i žebrotou
Přestože je žebrota v Dubaji oficiálně zakázaná, neznamená to pochopitelně že zde neexistuje. Má však svá specifika. Vedle běžných žebráků, jaké známe i z ulic českých měst zde operují tzv. „chytří“ nebo též „profesionální žebráci“. Zaměřují se výhradně na od pohledu bohaté lidi. Namísto „pár drobných“ obvykle svou srdceryvnou historku doprovází žádostí o dar ve výši 1 000 dirhamů (v přepočtu bez mála 6 tisíc korun). Měsíčně si ti nejšikovnější dokáží vydělat až 270 000 dirhamů (tedy přes 1,5 milionu korun).
TIP: Chudoba v africké Keni: Za sexuální služby se zde platí rybami
Lukrativní zaměstnání láká do země stále více cizinců, kteří Dubaj navštíví na běžná turistická víza, aby si zde přivydělali žebrotou. Situace došla tak daleko, že v Dubaji fungují gangy, najímající si „profesionální žebráky“ z válkou a chudobou sužovaných zemí - z Libye, Sýrie, Iráku nebo třeba z Palestiny a Pákistánu. Většina výdělku (podle odhadů zhruba 90 %) pochopitelně směřuje do rukou organizátorů.
Místní úřady se snaží proti tomuto nezákonnému způsobu obživy bojovat. Za žebrotu hrozí v Spojených arabských emirátech vysoké pokuty a v případě cizinců i okamžité vyhoštění.
emirates247.com, khaleejtimes.com, gulfnews.com
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)