Zemědělci trénují na Mars: Vypěstovali 10 plodin v simulované marťanské půdě

16.03.2016 - Stanislav Mihulka

Pokud jde o pěstování plodin pro kolonisty rudé planety, přípravy jsou už v plném proudu


Reklama

Odborníci na zemědělství začali brát vážně Mars. Jako by tam kolonisté vyráželi už za pár let. Poslední dobou jsme svědky hned několika experimentů, v nichž vědecké týmy ověřují schopnost pozemských rostlin růst a plodit v podmínkách, které se blíží rudé planetě.

Jeden z těchto experimentů nedávno uskutečnili Nizozemci. Napodobili zeminu na povrchu rudé planety tak, že získali od kolegů v NASA půdu z okolí vulkánů na Havaji. Tato půda se svým složením blíží tomu, co očekáváme na povrchu Marsu.

Vědci uspěli a v simulované půdě Marsu se jim povedlo vypěstovat hned 10 plodin: rajčata, žito, ředkev, hrášek, pórek, špenát, roketu, řeřichu, merlík a pažitku. Stačilo jen půdu pořádně připravit a zavlažit.

Vypěstované plodiny zatím obsahují příliš mnoho těžkých kovů, jako je olovo nebo arzén. Nizozemci na tom ale pracují a chtějí co nejdříve v simulované půdě Marsu vypěstovat plodiny, které by bylo možné bez problémů sníst.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907