Zeměkoule vs. zeměplacka: Jak bude vypadat zítřejší částečné zatmění Měsíce?

Letošní státní svátek 28. října bude i svátkem astronomickým. V sobotních večerních hodinách totiž proběhne částečné zatmění Měsíce. Jak je uvidí obyvatelé zeměkoule a co uvidí lidé na ploché Zemi?

27.10.2023 - Martin Reichman



Že se s Měsícem „něco“ děje, bude patrné po půl deváté našeho času, kdy poněkud potemní levá spodní část úplňkového disku. Stane se tak pod vlivem tzv. polostínového zatmění – kosmonaut na povrchu Měsíce by v té době sledoval částečné zatmění Slunce Zemí. O půl desáté večer se pak na spodní okraj lunárního disku dočasně nasune i plný zemský stín (kosmonaut by spatřil úplné zatmění Slunce).

Jelikož se jedná o částečné zatmění, Měsíc z velké části plný zemský stín mine, „zatměno“ tak bude jen 10 procent měsíčního disku ve 22 hodin a 14 minut. Poté se bude zatmělá část Měsíce opět zmenšovat, přičemž částečné zatmění skončí krátce před 23. hodinou a kolem půlnoci už bude na nebi zářit téměř běžný úplněk. Proč téměř? Měsíc bude totiž i nadále ponořen do nezřetelného zemského polostínu, který opustí až 27 minut po půlnoci, kdy celý úkaz nadobro skončí. Vlevo od Měsíce pak bude tento sváteční úkaz „sledovat“ jasný Jupiter.

flat_lunar_eclipse_28-10-2023
Částečné zatmění Měsíce plochou zeměkoulí, 28. října 2023. (foto: Petr Horálek - se souhlasem k publikování, úpravy redakce 100+1)

Zajímavou příležitostí bude částečné zatmění i pro ty, kteří žijí na ploché Zemi. Ti pochopitelně uvidí zcela jiný obraz než většina populace obývající zeměkouli. Harmonogram zatmění na ploché Zemi bude stejný, měsíční kotouč ale bude pochopitelně vypadat úplně jinak. Maximum plochého stínu bude k vidění okolo 22:14 hodin středoevropského času, než čtveřice slonů a obří želva odnesou plochou Zemi zase do neznáma.

A co nejbližší úplné zatmění Měsíce? To bude z České republiky pozorovatelné až 7. září 2025.


Další články v sekci