Zemi minula planetka větší než objekt, který způsobil tunguzskou katastrofu

18.04.2018 - Martin Reichman

Před 110 lety explodoval nad tunguzskou tajgou meteorit, jehož energie odpovídala asi dvěma tisícům hirošimských atomových bomb. Minulou neděli ráno minulo Zemi něco podobně velkého


Reklama

Planetka nesoucí označení 2018 GE3 minula Zemi v neděli okolo 8:41 SELČ ve vzdálenosti 192 000 kilometrů, což je zhruba polovina průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Objekt přitom vědci poprvé zaznamenali pouhých 21 hodin před jeho průletem.

TIP: Proč nikdo neviděl Čeljabinský meteoroid? Hrozí nám něco podobného znovu?

Podle NASA měří planetka GE3 od 48 do 110 metrů. Objekt, který způsobil tunguzskou katastrofu měřil podle vědců okolo 50 metrů. Pokud by tedy GE3 dopadla na stejné místo jako tunguzský meteorit, zasáhla by oblast okolo 2 tisíc kilometrů čtverečních. Je to téměř čtyřikrát větší plocha než ta, která byla dotčena dopadem meteoritu v roce 1908

Podle odborníků by dopad GE3 nezpůsobil globální katastrofu. Patrně by z větší části shořel v atmosféře Země. Regionální škody by ale mohly být značné. Zajímavé srovnání se nabízí i s rokem 2013, kdy způsobil značné škody nad ruským Čeljabinskem meteoroid, který byl třikrát až šestkrát menší než planetka GE3. Tento objekt zranil více než 1 200 lidí a poškodil tisíce budov v okruhu téměř sta kilometrů.

  • Zdroj textu:

    SpaceWeather.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Michael Jäger

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907