Zemřel Josef II., kontroverzní osvícenec na císařském trůnu

- Redakce 100+1 historie

<p>Josef II. (1741-1790) byl v letech 1765 až 1790 císař Svaté říše římské a v letech 1780 až 1790 král uherský a (nekorunovaný) král český.</p>

Josef II. (1741-1790) byl v letech 1765 až 1790 císař Svaté říše římské a v letech 1780 až 1790 král uherský a (nekorunovaný) král český.

20 . 2 . 1790

Reklama

Když odpočítával císař Josef II. své poslední dny, kolovala údajně po Vídni říkanka:

Der Bauer Gott, der Berger Not, des Adels Spott, liegt auf den Tod 

Umírá bůh sedláků, bída měšťáků, výsměch šlechticů.

Ať už lid vnímal svého monarchu jakkoli, jisté je, že 20. února 1790 ztratil habsburský dům jednu ze svých nejvýraznějších osobností.

Svoji vladařskou dráhu zahájil Josef coby nejstarší syn Marie Terezie po smrti svého otce roku 1765. Energický reformátor se okažitě dostal do sporů se svou matkou, jež se změnám, které s sebou přinášelo nastupující osvícenství, otevírala jen pozvolna.

TIP: Matka se synem i věční rivalové: Spoluvláda Marie Terezie a Josefa II.

Plně prosadit své plány mohl Josef až po její smrti v roce 1780, kdy se stal jedinou hlavou rozsáhlé monarchie. Svými ráznými, mnohdy až šokujícími inovacemi ve všech oblastech života si vytvořil řadu více i méně mocných odpůrců. Když bezdětný císař vydechl naposledy, bylo na jeho mladším bratru Leopoldovi, aby rychle urovnal poměry, které jeho předchůdce svou reformační politikou rozvířil.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Pompeo Batoni - Kunsthistorisches Museum Wien, Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907