Reklama


Zemřel Klement Gottwald: Zabíjela syfilis, otrava nebo prasklá aorta?

<p>Klement Gottwald (1896-1953)</p>

Klement Gottwald (1896-1953)

14 . 3 . 1953

Reklama

Jen co Československo oslavilo výročí pěti let od „Vítězného února“, zahalilo se do nuceného smutku. Zemřel přece komunistický učitel pracujícího lidu soudruh Stalin! Za pár dní se černé prapory rozvlnily naplno. Svůj vzor následoval 14. března 1953 na druhý břeh sám prezident Klement Gottwald!

Už ve chvíli, kdy se vypravil do Moskvy na Stalinův pohřeb, se necítil zcela ve své kůži. Holdování alkoholu stejně jako syfilis, se kterou se už nějaký ten pátek potýkal, udělaly se zdravím své. Povinnost ale zavelela a Gottwald i přes námitky lékařů nasedl na letadlo. Změny atmosférického tlaku ale negativně zapůsobily na výduť na aortě, která přetížení nevydržela. Krátce po návratu domů si už nevěděli rady českoslovenští ani sovětští odborníci.

Když Gottwald zemřel, objevily se dokonce spekulace, že byl v Moskvě otráven! Ty ale prezidentova pitva vyvrátila. Čelního komunistu zkrátka zradilo zdraví, kterému svým nestřídmým životním stylem nijak nepomohl.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907