Zemřel Klement Gottwald: Zabíjela syfilis, otrava nebo prasklá aorta?

- Redakce 100+1 historie

<p>Klement Gottwald (1896-1953)</p>

Klement Gottwald (1896-1953)

14 . 3 . 1953

Reklama

Jen co Československo oslavilo výročí pěti let od „Vítězného února“, zahalilo se do nuceného smutku. Zemřel přece komunistický učitel pracujícího lidu soudruh Stalin! Za pár dní se černé prapory rozvlnily naplno. Svůj vzor následoval 14. března 1953 na druhý břeh sám prezident Klement Gottwald!

Už ve chvíli, kdy se vypravil do Moskvy na Stalinův pohřeb, se necítil zcela ve své kůži. Holdování alkoholu stejně jako syfilis, se kterou se už nějaký ten pátek potýkal, udělaly se zdravím své. Povinnost ale zavelela a Gottwald i přes námitky lékařů nasedl na letadlo. Změny atmosférického tlaku ale negativně zapůsobily na výduť na aortě, která přetížení nevydržela. Krátce po návratu domů si už nevěděli rady českoslovenští ani sovětští odborníci.

TIP: Konec Gottwaldova lékaře: Zakazoval mu alkohol a skončil ve vězení

Když Gottwald zemřel, objevily se dokonce spekulace, že byl v Moskvě otráven! Ty ale prezidentova pitva vyvrátila. Čelního komunistu zkrátka zradilo zdraví, kterému svým nestřídmým životním stylem nijak nepomohl.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907