Zemřel Leopold Daun, zářivá hvězda rakouské armády

- Redakce 100+1 historie

<p>Leopold Josef Maria hrabě z Daunu, kníže z Thiana</p>

Leopold Josef Maria hrabě z Daunu, kníže z Thiana

5 . 2 . 1766

Reklama

Válka o polské následnictví, výprava proti Osmanské říši, války o dědictví rakouské. Plukovník, generálmajor, polní maršál. Ředitel vídeňské vojenské akademie a prezident dvorské válečné rady. Tak by se dal ve stručnosti popsat život Leopolda Dauna, který vyhasl 5. února 1766.

TIP: Rakouské Waterloo: Bitva u Hradce Králové

Coby syn polního maršála měl cestu k vojenské kariéře prošlapanou, přestože si pro něj otec představoval spíše církevní dráhu. Již jako náctiletý mladík vstoupil do služeb habsburské monarchie, kde se stihl zúčastnit všech důležitých válečných tažení doby. Na svou největší příležitost ale čekal skoro padesát let, než se rozzuřila sedmiletá válka. Slavná bitva u Kolína vynesla nejen vítězství rakouské straně, ale také všechnu čest jejímu vojevůdci. Uznání bylo potvrzno také oficiální cestou, když se stal Daun historicky prvním nositelem velkokříže nově založeného Vojenského řádu Marie Terezie. Ke konci života se ale stárnoucí Daun z bitevního pole stáhl a svá poslední léta prožil v úřednické funkci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907