Zemřel reformátor školství Ferdinand Kindermann

- Redakce 100+1 historie

<p>Jan Ferdinand Kindermann, rytíř ze Schulsteinu byl český pedagog, katolický kněz a později litoměřický biskup.</p>

Jan Ferdinand Kindermann, rytíř ze Schulsteinu byl český pedagog, katolický kněz a později litoměřický biskup.

25 . 5 . 1801

Reklama

Moderní školský systém v Čechách je neodlučitelně spjat se jménem Ferdinanda Kindermanna. Duchovní, který zemřel 25. května 1801, získal takovou popularitu, že ho do svých služeb přijala Marie Terezie i její syn.

Během studijní cesty se seznámil s dílem Johanna Ignáce Felbigera, který se nejen věnoval školské problematice, ale také reorganizoval školství v Lužici. Po jeho vzoru začal Kindermann spřídat plány na reformu školské sítě na domácí půdě. Jeho činnost neušla bystrému oku císařského dvora. Marie Terezie ho pasovala na nejvyššího školského dozorce pro Čechy a o pár let později osvíceného duchovního dokonce povýšila do rytířského stavu.

Úpěšně se mu vedlo také za vlády Josefa II., který Kindermanna za zásluhy na poli školství jmenoval vyšehradským proboštem a poté litoměřickým biskupem. Na jeho postavení nezměnil nic ani fakt, že působil ve společenství svobodných zednářů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907