Moderní školský systém v Čechách je neodlučitelně spjat se jménem Ferdinanda Kindermanna. Duchovní, který zemřel 25. května 1801, získal takovou popularitu, že ho do svých služeb přijala Marie Terezie i její syn.
Během studijní cesty se seznámil s dílem Johanna Ignáce Felbigera, který se nejen věnoval školské problematice, ale také reorganizoval školství v Lužici. Po jeho vzoru začal Kindermann spřídat plány na reformu školské sítě na domácí půdě. Jeho činnost neušla bystrému oku císařského dvora. Marie Terezie ho pasovala na nejvyššího školského dozorce pro Čechy a o pár let později osvíceného duchovního dokonce povýšila do rytířského stavu.
Úpěšně se mu vedlo také za vlády Josefa II., který Kindermanna za zásluhy na poli školství jmenoval vyšehradským proboštem a poté litoměřickým biskupem. Na jeho postavení nezměnil nic ani fakt, že působil ve společenství svobodných zednářů.
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)