Baron Prášil, vlastním jménem Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, pocházel z nenápadné německé vsi Bodenwerder, která neskýtala mnoho příležitostí pro věhlas a slávu. A tak mladý šlechtic vstoupil do služeb ruské armády…
Ani dvě bitvy proti Turkům, kterých se zúčastnil, mu však oslňující zážitky nepřinesly. Domů se ale nemohl vrátit „s prázdnou“. Neuvěřitelná dobrodružství si proto vymyslel! Své sousedy poté bavil smyšlenými příhodami o cestě na Měsíc nebo letu na dělové kouli.
TIP: Lháři a podvodníci: Pět největších lží historie lidstva
Jeho vyprávění oslovilo knihovníka Rudolfa Ericha Raspeho, který neváhal vzít pero do ruky a fantastické příhody zapsat. Odtud vedla jejich cesta přímo na stůl spisovateli Gottfriedu Augustu Bürgerovi, který je přepracoval do slavné knihy Podivuhodné cesty po vodě i souši, polní tažení a veselá dobrodružství Barona Prášila. Přestože jejich hrdina zemřel již 22. února 1797, jeho příběhy bavily společnost po následující léta dál.
Wikipedie
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.