Zemřela Božena Němcová, večně se stěhující spisovatelka a vlastenka

Božena Němcová (1820-1862) -<p>Božena Němcová (1820-1862)</p>
Božena Němcová (1820-1862) -

Božena Němcová (1820-1862)

21 . 1 . 1862

Reklama

Nadaná spisovatelka, která prožila pohádkové dětství s milovnou babičkou, sourozenci a kněžnou Zaháňskou. Pozdější život Boženy Němcové měl však k romantické idylce daleko. Trpěla nešťastným manželstvím, chudobou a nemocí, která ji 21. ledna 1862 připravila o život.

Ačkoliv se o původu Němcové, rozené Barbory Panklové, vedly četné spory, jisté je, že první léta života strávila v kruhu rodiny přesně tak, jak je popsala ve své nejznámější knize Babička. Zvrat přišel roku 1837, kdy se na přání svých rodičů provdala za o patnáct let staršího Josefa Němce. Jediné, co nesourodou dvojici pojilo dohromady, bylo vlastenecké cítění. Však se také několikrát stalo důvodem pro manželovo už tak dost časté služební stěhování! A následovat ho musela celá rodina...Přesto právě díky tomu se Němcové podařilo vstoupit mezi největší obrozence doby. Václav Bolemír Nebeský, Karel Jaromír Erben nebo Karolína Světlá, ti všichni přijali nadějnou prozaičku mezi sebe. Přesto jí málokdo podal pomocnou ruku, když v časech největší chudoby žádala své přátele o pomoc. Manželství, provázené řadou hádek a smiřování, bylo na přelomu 50. a 60. let prakticky v rozkladu poté, co Němec svou ženu fyzicky napadl. A přesto ji zoufalé životní podmínky donutily strávit poslední rok života u nemilovaného manžela. Nejslavnější česká spisovatelka zemřela v pouhých dvaačtyřiceti letech 21. ledna 1862 v Praze.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907