Žena se vzácnou diagnózou přestala slyšet mužské hlasy

14.01.2019 - Stanislav Mihulka

Žena, která neslyší muže – to není začátek vtipu, ale reálný popis diagnózy jedné Číňanky


Reklama

Lékaři v Číně nedávno u jedné pacientky zaznamenali pozoruhodné onemocnění. Jde o tak bizarní záležitost, že se tomu lidé napoprvé zdráhají uvěřit. Žena s příjmením Čchen nejprve zažila noc se zvoněním v uších a zvracením, aby pak ráno přestala slyšet hlas svého přítele.

Při vyšetření v nemocnici se ukázalo, že pacientka neslyší mužské hlasy. Postižení sluchu zprvu vypadalo jako nějaká kletba, záhy ale vyšlo najevo, že jde o vzácný typ ztráty sluchu v oblasti nízkých frekvencí. Právě to zřejmě vedlo k tomu, že pacientka přestala selektivně slyšet mužské hlasy, které jsou obecně hlubší než ženské.

Že jde o mimořádně vzácnou poruchu dokazují statistiky. V USA a v Kanadě připadá na 12 tisíc sluchově postižených jen jeden pacient s poškozením tohoto typu.

TIP: Léčba hrou: Nová videohra dokáže zlepšit sluch až o čtvrtinu

Podobná poškození obvykle vznikají v důsledku nemocí cév, traumat či autoimunitního onemocnění. Lékaři jsou ale přesvědčeni, že za zvláštním postižením sluchu pacientky byl stres z přepracování a také nedostatek spánku. Ženě proto naordinovali především důkladný odpočinek. Ten by měl ženě brzy vrátit schopnost slyšet (nejen) mužské hlasy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Newsweek

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907