Zeptejte se génia: Věrně znějící digitální podoba Alberta Einsteina poučí i pobaví

22.04.2021 - Stanislav Mihulka

Americko-novozélandská firma UneeQ, zabývající se technologiemi umělé inteligence, vytvořila u příležitosti 100. výročí udělení Nobelovy ceny Albertu Einsteinovi digitální kopii tohoto geniálního vědce, se kterou si můžete popovídat


Reklama

Kdo by si nechtěl popovídat s některou z velkých osobností historie? Jaké by to asi bylo, povídat si s Ježíšem, Masarykem, Napoleonem nebo třeba s Albertem Einsteinem? Díky nejmodernějším technologiím to naštěstí není úplně nemožné.

Americko-novozélandská firma UneeQ, zabývající se technologiemi umělé inteligence, vytvořila u příležitosti 100. výročí udělení Nobelovy ceny Albertu Einsteinovi digitální kopii tohoto geniálního vědce. Jejich Digitální Einstein dokonce mluví stejným hlasem jako slavný fyzik. Hlas slavnému fyzikovi vyrobili na míru odborníci britsko-španělského startupu Aflorithmic, neobešlo se to ale úplně bez komplikací.

Digitální Nobelista

Tvůrci digitálního Einsteina vycházeli z historických nahrávek Einsteinova hlasu. Jejich kvalita ale nebyla příliš vysoká a nebylo tak možné použít konvenční postupy pro tvorbu syntetického hlasu. Pro vytvoření definitivní podoby fyzikova hlasu proto využili poznatky historiků. Výsledkem této spolupráce je měkce anglicky hovořící avatar s typickým německým akcentem. Virtuální Einstein dokáže poučit i pobavit a soudě z jeho odpovědí, nepřestal vědecký vývoj sledovat ani po své smrti. 

TIP: Hvězdy vstávají z mrtvých: Čekají nás koncerty hologramů Freddieho Mercuryho a Franka Zappy?

A k čemu je vlastně projekt digitálního vědce dobrý? Podle zástupců společnosti Aflorithmic jde především o technologickou demonstraci pokroku v oblasti umělé inteligence a syntetického hlasu. Podobní avataři by se ale mohli časem uplatnit například ve výuce, v online sociálních či psychologických službách nebo v prostředí internetového nakupování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UneeQ

  • Zdroj fotografií:

    UneeQ

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907